Změny menstruačního cyklu v průběhu života ženy. Co je v jednotlivých fázích normální a co očekávat?

Ženy během svého života průměrně menstruují 40 let . To je velmi dlouhá doba, která samozřejmě bývá přerušená obdobím těhotenství nebo kojení, ale přesto je každoměsíční krvácení nedílnou součástí života každé ženy. V průběhu života se také menstruace mění a některé výkyvy mohou odhalovat nežádoucí zdravotní komplikace. Co je tedy v jednotlivých fázích života normální a co se dá očekávat?

Ve 20 letech

Pokud jste většinu svých dospívajících let strávili zápasením s bolestivou menstruací, máme skvělou zprávu: v tomto okamžiku vašeho života se vaše menstruace pravděpodobně stane předvídatelnější, pravidelnější a méně bolestivou.

Proč? Je velmi typické, že mladé dívky nemají pravidelnou ovulaci. A bez pravidelné ovulace budou vaše menstruace nepravidelnější a doprovázeny nepříjemnými projevy. Na druhou stranu, když se váš cyklus vyrovná, mohou se začít objevovat příznaky PMS, křeče a citlivost prsou. Pokud jste nebyli zvyklé řešit tyto nežádoucí účinky každý měsíc, může to být nepříjemné překvapení. U většiny žen ale ustálení cyklu přinese spíše změnu k lepšímu – méně neočekávaných nehod a také lepší zvládání bolesti.

Ve 30 letech

Z větší části by měla být menstruace v tomto desetiletí docela předvídatelná a konzistentní. Příznaky, jako je náhle silnější tok nebo intenzivnější bolest,  mohou být známkou většího problému. Benigní výrůstky zvané fibroidy, které vám mohou způsobit silnější krvácení, obvykle nedělají potíže, dokud nejsou dostatečně velké. Pak je nutné nechat si je chirurgicky odstranit. Častou komplikací v tomto věku bývá také endometrióza, kterou často doprovázejí velmi nepříjemné bolesti, které mohou trvat i celý měsíc.

Ve 40 letech

Vaše 40. roky znamenají začátek perimenopauzálních hormonálních výkyvů, které jsou předchůdcem menopauzy. Během této doby, obvykle osm až deset let před menopauzou (což se obvykle stane na počátku 50. let), se vaše tělo postupně připravuje na konec menstruace. Přirozené změny hormonů způsobují, že ovulace je nepravidelnější, a fluktuace hladiny estrogenu znamená, že byste mohli začít pociťovat silnější menstruaci, špinění mezi periodami a delší úseky PMS. Jen nezapomeňte, že i když je ovulace nepravidelná, stále můžete otěhotnět. Žena není v menopauze, dokud nemenstruuje po dobu nejméně jednoho roku.

V 50 letech

V tomto období u většiny žen nastává menopauza, která zároveň znamená ukončení plodnosti ženy. I když je přechod u ženy značně individuální, nejdříve vždy dochází k postupným poruchám menstruačního cyklu.

Intenzita krvácení

Snižuje se intenzita krvácení a menstruace již nebývá tak pravidelná. Může také docházet ke špinění mezi periodami. Zda se však jedná o přechod nebo o jiné projevy vašeho těla, musí vždy posoudit lékař. Může se také jednat například o onemocnění myomy a jiné komplikace.

Poruchy spánku

Většina žen trpí také poruchami spánku, bolestmi hlavy, častěji je přepadají návaly horka, mohou pociťovat snížení sexuální touhy spojené se suchostí poševní sliznice, trápí je zažívací potíže, odvápňování kostí nebo změny metabolismu.

Vliv na psychiku

Menopauza má vliv také na psychiku. Nízká hladina estrogenu a další důsledky menopauzy ovlivňují psychickou pohodu a chování. Jde především o časté změny nálad, podrážděné jednání, ale nezřídka mohu přijít také deprese. Žena již nemůže mít děti, což některé ženy vnímají velmi těžce, a také se mění vzhled jejich těla. Kůže rychleji stárne žena může snadněji nabírat na váze.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com