Smích a radost ze života v domově důchodců. Seniorům vykouzlil úsměv na tváři němý obr s něžnou tváří

Hippoterapie se používá k léčbě a rehabilitaci dětí i dospělých po úrazech, při zhoršené hybnosti nebo při zdravotním postižení nebo jiné poruše dané osoby s pomocí speciálně vycvičeného terapeutického koně. Tito speciálně trénovaní koně ale mohou přinášet radost a pocit klidu i seniorům, jako je to v případě Clydesdaleského koně. Klienti mu říkají Neigh-Neigh a pomáhá v pečovatelském domě v Chesterfieldu v Michiganu.

Speciální terapie vrací seniorům úsměv na rty

Klisna Clydesdaleského koně, jak se plemeno oficiálně nazývá, nejčastěji pomáhá s rehabilitacemi dětem a dospělým, ale nevynechává ani nejstarší, kterým vždy vykouzlí úsměv na rtech při každém setkání. Jmenuje se Renee, ale je známější jako Neigh-Neigh a už 13 let žije na farmě rodiny Provenzanových, kteří provozují jezdecké a rehabilitační středisko. Právě v rámci těchto aktivit byl připraven i program pro seniory. Renee tak těší obyvatele pečovatelských domů v jihovýchodním Michiganu a Ohiu.

První setkání s něžným obrem

V pečovatelských domech probíhá program odlišně od běžných rehabilitací pomocí hippoterapie. Renee je umožněn přístup přímo do nitra domova, kde s ním Margie a Scott Provenzanovi obcházejí jednotlivé pokoje a senioři se mohou potěšit pohledem na koně, ale také jej polaskat nebo mu poskytnout pamlsek. Při této návštěvě dokonce Renee přiměla vyjít ven i klienty, kteří bývají odtažití od okolí a společenských programů se příliš často neúčastní. Setkání s něžným obrem si totiž nikdo nechtěl nechat ujít.

Vzrušení a radost ze setkání s koněm

Akce byla původně plánovaná na pouhou hodinu, senioři se ale nemohli Renee nabažit a přicházeli stále další, kteří se chtěli pohledem na klisnu také potěšit. Mnoho klientů využilo možnosti si koníka pohladit nebo o něm popovídat s trenérkou Carolyn Martin, která ochotně odpovídala na otázky. Program byl tak úspěšný, že nakonec trval takřka tři hodiny, během kterých se celý domov naplnil radostí a vzrušením. Senioři byli navíc tímto setkáním tak nadšeni, že si o něm vyprávěli ještě dlouhé dny po něm.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Horseyhooves.com