Kvasinková infekce – Rozdílné příznaky u žen a mužů

Kvasinková infekce kmenem Candida je poměrně rozšířený druh onemocnění, které postihuje zejména pohlavní orgány, ale také ústa, kůži či vnitřní orgány. Existují jasné indikátory její přítomnosti, které byste neměli ignorovat a zajít k lékaři dříve, než se infekce rozšíří. Citlivějším jedincům může způsobit závažné problémy a celkovou candidovou sepsi. Přinášíme vám seznam příznaků, podle kterých poznáte, že trpíte candidózou a měli byste vyhledat lékařské ošetření.

Infekce postihuje muže i ženy a může být velmi nepříjemná

Candida je druh kvasinky, která se běžně vyskytuje v lidském trávicím traktu. V případě oslabení imunitního systému v důsledku některých typů onemocnění či léčbě antibiotiky, stresu a různých dalších vlivů se pak může tento kmen přemnožit a způsobit různě závažné onemocnění.

Kvasinkám a jejich množení svědčí teplé a vlhké prostředí, které panuje právě zejména v oblasti pohlavních orgánů či úst. Tam se také candida vyskytuje nejčastěji.

U žen se přemnožení candidy projevuje:

  • Zarudnutí a pálení vnějších genitálií
  • Tvarohovitý výtok
  • Zarudnutí, vyrážky a puchýřky
  • Intimní suchost

U mužů se vyskytuje:

  • Červené skvrnky, puchýřky a vyrážky v oblasti žaludu
  • Svědění a pálení
  • Bolestivost a/nebo krvácení při močení
  • Drobná poranění a prasklinky

Přemnožené kvasinky se mohou podepsat na zdraví kůže i orgánů

Často se stává, že candida cestuje i krevním řečištěm po celém těle. Může tak vyvolat komplikace v různých částech těla. Candidóza tak může být jak povrchová, kdy se vyskytuje na kůži a sliznicích, tak i systémová, která ústí v zánět některého z vnitřních orgánů nebo celé jejich soustavy.

Povrchová infekce se pak projevuje na kůži, nehtech a vlasech, kdy způsobuje svědění a pálení kůže, bělavé a šupinaté ekzémy, vznikají i malé puchýřky, zarudnutí, případně některé formy akné. Tyto projevy se často objevují v oblasti podpaží a třísel, ale také na obličeji či za ušima. Pakliže kvasinky napadnou nehtová lůžka, projevuje se to bílou či nažloutlou barvou nehtů, lámavostí a třepením. Napadená pokožka hlavy má opět sklony ke svědivosti a vede i k padání vlasů.

Systémová candidóza se pak nejčastěji objevuje v trávicím traktu a projevuje se zápachem z úst, tvorbou aftů, potížemi s polykáním a bílým povlakem jazyka. Objevují se trávicí obtíže, jako je říhání, nadýmání, průjmy či naopak zácpa, nechutenství anebo zvýšená chuť na sladké.

Kvasinky pak mohou způsobit i záněty plic, mozku, srdečních chlopní, zduřením lymfatických uzlin či poruchami zraku či psychickými problémy. Proto je vhodné při podobných obtížích vždy kontaktovat lékaře.

Obrázky: Freepik