Kýchání je zdravé a rozhodně si ho neodpírejte. Pří potlačování hrozí vážné a bolestivé následky

Je přirozené, že se snažíme zastavit kýchání, když jsme někde na veřejnosti. Navíc od příchodu koronaviru se toto naše nutkání ještě znásobilo, protože nechceme nikoho ohrozit, ani vyděsit.

Nekýcháme ze zdvořilosti

Snažíme se potlačovat kýchání, abychom nešířili choroboplodné zárodky nebo nenarušovali naše okolí. Ale toto zadržování může způsobit více škody, než si uvědomujeme.

Nezbytné k odstranění dráždivých látek

Zatímco kýchání hraje hlavní roli v šíření infekce, je také nezbytné k odstranění dráždivých látek, alergenů a jiných cizích nečistot z našich dutin. Kdybychom nekýchali, naše tělo si ukládá potenciálně škodlivé látky v dutinách nebo plicích.

Nebraňte se kýchnutí

To platí obzvláště v sezóně alergií, kdy je kýchání častým příznakem a může nás trápit i několikrát denně. Tímto způsobem se ale naše tělo rychle a efektivně zbavuje alergenů. A pokud se kýchání bráníme, bereme našemu tělu jeden z efektivních mechanismů obrany. Jestliže kýchání zadržujeme, může docházet k nejrůznějším škodlivým následkům, jako je prasknutí ušního bubínku a prasknutí hrtanu.

Kýchání vždy do rukávu

Kýchání si tedy neodpírejte, ale snažte se jej provádět na místech, kde jste od ostatních co možná nejvíce vzdáleni, a vždy si také připravte rukáv nebo kapesník, do kterého budete kýchat. Pokud si zakryjete ústa a nos a poté si pořádně umyjete ruce, nehrozí vám ani vašemu okolí žádné nebezpečí.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.clevelandclinic.org