Kyselé nápoje ničí zubní sklovinu. Jak dlouho po konzumaci si nečistit zuby

Čištění zubů dvakrát denně se může zdát jako velice jednoduchá činnost, na které se nedá nic zkazit, ale opak je pravdou. Snadno můžeme provádět spoustu chyb, aniž bychom si jich byli vědomi. Kromě běžných omylů, jako je opomenutí vyčistit si i jazyk, příliš silné čištění zubů nebo dlouhá prodleva mezi výměnou zubního kartáčku, existuje i další věc, jež by mohla být pro naši zubní sklovinu škodlivá, zejména pro její vnější vrstvu. Pokud si budete čistit zuby po konzumaci těchto konkrétních nápojů, můžete si způsobit vážné poškození zubní kloviny.

Nápoje, po kterých je čištění zubů škodlivé

Po pití kávy, pomerančového džusu, perlivého nápoje nebo citrusové vody si zuby v žádném případě nečistěte. Všechny čtyři nápoje jsou vysoce kyselé a mohou poškodit zubní sklovinu. Pokud nepočkáte s čištěním zubů minimálně hodinu, pravděpodobně si způsobíte korozi skloviny, přestože se jedná o jednu z nejtvrdších struktur v těle a má podobný obsah vápníku jako kosti. Štětiny zubního kartáčku otírají kyselinu o porézní sklovinu zubů, což může způsobit trvalé poškození.

Následky poškození zubní skloviny

Sklovina chrání vnitřní nejkřehčí část zubů, známou jako dentin. Je to první a nejdůležitější obranná linie proti zubnímu kazu. Pokud se sklovina poškodí, mohou se objevit dutiny, citlivost na horké a studené, dokonce i infekce zubů.

Když nemáte čas hodinu čekat

Pokud nemáte čas, abyste hodinu čekali na možnost vyčistit si zuby, použijte žvýkačku bez cukru nebo si vypláchněte ústa vodou. Čím více jídla a bakterií vyplavíte, tím lepšího zdraví ústní dutiny dosáhnete.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mouthhealthy.org