Léky, které byste nikdy neměli užívat na lačný žaludek. Před čím nás varují odborníci?

To, jakým způsobem léky užíváte, může být stejně důležité jako léky samotné. Věděli jste například, že užívání léku na nachlazení s určitým nápojem může urychlit jeho účinek? Nebo že by se některé volně prodejné léky nikdy neměly brát společně? Pokyny se liší v závislosti na léku a pohybují se od neužívat je s jinými léky až po užívání pouze v určitou denní dobu. Které léky by se nikdy neměly užívat nalačno?

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

NSAID zahrnují aspirin, ibuprofen a naproxen sodný. Ačkoli tyto léky mají různé potenciální vedlejší účinky, nejčastěji hlášené jsou gastrointestinální příznaky. Ty mohou zahrnovat bolest žaludku, nevolnost, průjem a zácpu. Proto se doporučuje užívat NSAID s jídlem, mlékem nebo jinými antacidovými přípravky.

Antibiotika

Antibiotika jsou nejlepší zbraní v boji proti bakteriálním infekcím. Ale užívání těchto léků může také vést k vedlejším účinkům, jako je nevolnost, alergie na léky, průjem a kvasinkové infekce. Je to proto, že antibiotika mohou narušit přirozené střevní bakterie. Tyto změny ve střevní flóře mohou vést k průjmu, nevolnosti, zvracení a dalším gastrointestinálním vedlejším účinkům spojeným s antibiotiky. To je důvod, proč lékaři doporučují užívat antibiotika s jídlem.

Některé potraviny mohou také pomoci obnovit střevní flóru po poškození způsobeném antibiotiky. Fermentované potraviny jsou produkovány mikroby a zahrnují jogurt, sýr, kysané zelí, kombuchu a kimchi.

Antikoncepční pilulky

Je známo, že antikoncepční pilulky způsobují nevolnost. Nevolnost je jedním z nejčastěji hlášených vedlejších účinků antikoncepčních pilulek. Je to proto, že estrogen, složka některých antikoncepčních pilulek, může způsobit žaludeční potíže. Kromě toho pilulky obsahující pouze progestin mají menší vliv na vyvolání nevolnosti a zvracení než pilulky obsahující estrogen i progesteron.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com, Healthline.com