Léto s sebou nese jistá rizika. Jak se zachovat při kousnutí hadem, hmyzem nebo při popálení od kopřiv?

Léto přináší spoustu radovánek, ale také velké nebezpečí kousnutí hmyzem nebo hadem. Stačí vyrazit do přírody, nedávat chvíli pozor a neštěstí je na světě. Hmyz mohou lákat barevné vzory na oblečení, ale třeba také sladká vůně parfému nebo jídla či pití, které konzumujeme.

Co dělat při kousnutí hmyzem?

Pokuste se zachovat chladnou hlavu, i když bolest bude intenzivní a ostrá. Odstraňte žihadlo a ihned vložte kostku ledu do gázy a přiložte ji na místo vpichu. Tím zabráníte rychlému otoku, který je nepříjemný a bolestivý. Jestliže jste na hmyzí bodnutí alergičtí, je nutné reagovat rychle. Po ruce byste vždy měli mít vhodné léky na zmírnění alergie. V opačném případě kontaktujte lékaře a řiďte se jeho pokyny.

Co dělat při uštknutí hadem

V našich končinách není většina hadů jedovatá, takže není třeba panikařit, nicméně je nutné situaci nepodcenit. O něco výše nad ránou místo pevně stiskněte a ovažte těsným obkladem, aby jed postupoval pomaleji do zbytku těla. Poté je třeba se urychleně přepravit do nemocnice. Je dobré si zapamatovat druh hada, který vás uštknul, případně alespoň jeho popis. V nemocnic poté provedou řadu vyšetření, která určí, zda se jedná o vážný případ otravy nebo se není třeba obávat. Preventivně se většinou podává antisérum proti hadímu uštknutí, aby se zabránilo toxické reakci. Je také nutné ošetřit místo, kde vás had uštknul, aby nedošlo k zanícení rány a vzniku infekce. Není třeba se ale obávat, dnes má uštknutí hadem málokdy fatální následky.

Co dělat při popálení od kopřivy?

Toto popálení rozhodně není nebezpečné, ale zejména u dětí může být velmi nepříjemné a bolestivé. Je však třeba jen ránu pečlivě omýt, abyste ji zbavili dráždivé látky a poté ji ošetřit uklidňujícím krémem. Můžete ránu překrýt gázou a do pár hodin bude po potížích. V případě vážnější reakce je samozřejmě možné kontaktovat lékaře.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com