Rozpoznejte rakovinu plic v úplném začátku. Jeden z prvních projevů je zvláštní příznak, který s nemocí na první pohled vůbec nesouvisí

Kvůli komplexním symptomům je zpočátku přehlíženo až 20 % rakoviny plic, a to i po rentgenovém vyšetření. Proto je nezbytně nutné nepřehlížet některé atypické příznaky, které mohou vést k tomu, že bude nemoc včas odhalena a bude mít více možností, jak ji efektivně léčit. Jedním z velmi nestandardních symptomů, které se objevují právě při rakovině plic, mohou být zvláštní otoky prstů na rukách či na nohách.

Nezvyklý příznak

Přestože je mnoho plicních onemocnění často obtížně diagnostikovaných a může být delší dobu neléčeno, existuje jeden příznak, který by neměl být opomíjen: otok konečků prstů na rukou nebo nohou. Tento symptom je běžný u pacientů s rakovinou plic a plicní fibrózou, což je chronické onemocnění plic, při kterém se na tkáni obklopující plíce tvoří jizvy.

Přestože vědci stále zkoumají další příčiny otoků konečků prstů, vědí, že k tomu dochází, když se tělo snaží dostat do krevního oběhu dostatek kyslíku. Následkem toho se tekutina shromažďuje v konečcích prstů, což způsobí jejich nabobtnání a větší zaoblení.

Na toto si dejte pozor

Tento příznak se obvykle objevuje postupně, přičemž nehty se nejprve zvedají z nehtového lůžka. Situace se zhoršuje tak, že se konečky prstů stanou kulatými a začnou jakoby nabobtnávat. Lůžko na nehtech se také může změkčit a nehty mohou začít vypadávat nebo budou uvolněné.

Otok prstů může vést k dalším potížím

Přestože je rakovina plic nejčastější příčinou tohoto příznaku a až 65 % lidí s plicní fibrózou má také tento příznak, existují případy, kdy je důsledkem jiného závažného onemocnění. Nejčastěji se jedná o onemocnění související se srdcem, včetně vrozených srdečních vad a infekcí výstelky srdečních komor nebo chlopní.

Jak postupovat při podezření na rakovinu plic

Prvním krokem, který by měl lékař navrhnout, je rentgen hrudníku. Ten může odhalit přítomnost zjevného nádoru, ale také další změny na plících, které mohou naznačovat, že s plícemi něco není v pořádku. Více informací je pak možné získat díky CT snímkování. Běžně se provádí také magnetická rezonance, pozitronová emisní tomografie a bronchoskopie. Tato vyšetření mohou objasnit přesné umístění nádoru, jeho velikost a možné metastázy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com, Bestlifeonline.com