Letuška po kontrole toalety objevila žádost o pomoc. Pohotovou reakcí zachránila život oběti obchodu s lidmi

Ten den byl pro Sheliu Fedrickovou stejný jako všechny, kdy měla službu na palubě letadla Alaska Airlines jako letuška, ale na jeho konci byla zachráněná dívka z osidel skupiny obchodující s lidmi. Od té doby prochází palubní personál pravidelnými školeními, aby mohli lidem v nouzi pomoci. Příběh o zachráněné dívce byl dlouhou dobu utajen, veřejnost se o hrdinství Shelii dozvěděla až po několika letech při akci charitativní organizace Airline Ambassadors.

Rozcuchaná dívenka s podivným doprovodem

Součástí práce letušky je postarat se o veškerý servis cestujících na palubě letadla. Při letu ze Seattlu do San Francisca v roce 2011 Sheila obsluhovala pasažéry s občerstvením, když si všimla nesourodé dvojice. Na sedačce seděla asi 15letá dívenka, která měla strach v očích, byla očividně rozrušená a nápadně neupravená. Vlasy neměla učesané, jak se na dívku jejího věku sluší, k tomu na všechny otázky odpovídal vedle ní sedící postarší muž podezřelého vzezření.

Vzkaz na toaletě

„Holčičko, prošla jsi si peklem, že vypadáš tak zničeně?“ ptala se sama sebe Sheila a dívce, která seděla na sedačce v letadle naznačila, že by měla jít na toaletu, když se necítí dobře. Tam jí Sheila zanechala vzkaz, zda je vše v pořádku a své telefonní číslo. Dívka na papírek odepsala stručně: „Potřebuji pomoc.“ Sheila proto upozornila pilota, který neváhal a zalarmoval policii. Po přistání tak na muže čekala policejní hlídka a putoval přímo do vazby pro podezření z trestného činu obchodování s lidmi.

Po pár týdnech zazvonil telefon

Charitativní organizace Airline Ambassadors už proškolila více než stovku letušek a stevardů. Během krátké doby odhalil palubní personál tři případy obchodování s lidmi ve spojení s pornografií a prostitucí. Sheilin příběh nemohl být dlouhou dobu zveřejněn, ale sama se dočkala odpovědí na otázky. Několik týdnů po onom letu jí totiž zazvonil telefon, ve kterém se jí dívka představila a poděkovala za záchranou. Od té doby jsou spolu v pravidelném telefonickém kontaktu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Bbc.com