Lev držený v zajetí 20 let byl konečně vypuštěn do volné přírody. Jeho blažený výraz vydá za tisíc slov

Vždy je hezké slyšet příběhy s dobrým koncem, zvláště hrají-li v nich hlavní roli zajatá zvířata, která se podařilo vypustit do volné přírody. Nedávno byl z peruánského cirkusu osvobozen horský lev jménem Mufasa. Za „mřížemi“ strávil neuvěřitelných 20 let.

Zákaz využívání divokých zvířat

Mufasa je horský lev, který strávil téměř 20 dlouhých let v peruánském cirkuse. Naštěstí vláda zakázala využívání divokých zvířat v těchto zábavních zařízení. Přestože se mnoho cirkusů snažilo zákonu vzepřít, neuspělo. Úřadům však nějakou dobu trvalo, než osvobodily všechna divoká zvířata v zajetí.

Mufasa byl posledním divokým zvířetem, které bylo osvobozeno ze zajetí. Organizace pro ochranu zvířat zajistila, že Mufasa byl bezpečně propuštěn s pomocí peruánské policie. Nebyl však bohužel ve stavu, aby se sám mohl volně pohybovat v přírodě poté, co strávil tak dlouhou dobu v zajetí. Organizace se proto rozhodla vypustit lva ve speciálně vybudovaném výběhu v jeho přirozeném prostředí, jímž byl peruánský les.

Cesta ke svobodě byla dlouhá

Mufasova cesta ze zajetí ke svobodě byla dlouhá a stresující. Cirkus ho vždy držel připoutaného v náklaďáku, kde čekal na svá vystoupení. Nejprve organizace umístila lva do obrovské klece a celou ji zabalila do velkého kusu černé látky. Později byla naložena na nákladní auto a odvezena do peruánského lesa.

Po přejezdu dlouhých prašných cest následovaných horskými stezkami se tým záchranářů konečně dostal k řece, kterou musel překonat. Skupina se tedy rozhodla přesunout Mufasu do menší klece a dostat ho přes vodu na lodi. Když všichni dorazili do lesa, vypustili horského lva ve speciálně navrženém výběhu. Zpočátku byl trochu skeptický k okolnímu prostředí, ale brzy se aklimatizoval.

Úvodní obrázek: jcpag2012/Creative Commons/Attribution2.0, Zdroj: Animal Defenders International