Lidé na tím většinou mávnou rukou. Banální příznak Parkinsonovy choroby, který se objevuje až 20 let před diagnózou

Parkinsonova choroba bývá diagnostikována až ve chvíli, kdy u dotyčného dochází k charakteristickému třesu nebo potížím s motorikou. Existuje však jeden symptom, který poukazuje na tuto chorobu před samotným propuknutím nebo diagnostikováním. Lidé s tímto neurologickým onemocněním totiž trápí také gastrointestinální potíže, především horší průchodnost střev a zácpa. Vědci podle posledních průzkumů pak zácpu řadí mezi první příznak Parkinsonovy choroby.

Zácpa jako první příznak Parkinsonovy choroby

Střevní obtíže, konkrétně zácpu, zkoumali vědci v rámci studie, kterou prezentovali v roce 2009 v časopise Neurology. V této studii se lékaři zaměřili na příznaky, které předcházejí nástupu základních motorických symptomů, které jsou typické u Parkinsonovy choroby, především třes nebo svalová ztuhlost. Po prostudování dat o 200 pacientech, kteří onemocněli Parkinsonovou chorobou v letech 1976 až 1995, přišli s přelomovými výsledky. V této skupině se objevovala zácpa až dvakrát častěji než u druhé zkoumané 200členné skupiny, kde se onemocnění neprojevilo.

Obyčejná zácpa nebo příznak vážného onemocnění?

U většiny pacientů s Parkinsonovou chorobou byly střevní obtíže včetně zácpy pozorovány dlouhodobě, po dobu desítek let. Obtížné vyprazdňování tuhé stolice nebo nemožnost spontánního vyprazdňování se projevuje pomalými střevními pohyby doprovázenými bolestmi břicha a nekomfortem. Běžně se hovoří o zácpě při třech a více dnech bez stolice, ale je to velmi individuální, zatímco někteří lidé mají stolici až 3krát denně, jiní jen několikrát týdně. Zácpa tak nemusí být běžnou obtíží, ale při dlouhodobém stavu může jít o příznak závažného onemocnění a je nutné lékařské vyšetření.

Zácpa jako součást chorobného procesu

Zpomalení trávicího traktu je u nemocných Parkinsonovou chorobou velmi časté, podle nedávného výzkumu také dochází ke změnám ve střevním mikrobiomu v souvislosti s Parkinsonovou chorobou. Vědci se domnívají, že postižení autonomního nervového systému přispívá ke gastrointestinálním onemocněním a z toho důvodu také 60-80 % pacientů s Parkinsonovou chorobou zácpami pravidelně trpí.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Badgut.org , Webmd.com