Pozoruhodná fauna naší planety. Zajímavosti o zvířatech, které neznají ani učitelé přírodovědy

Budete se divit, ale existuje mnoho živočišných druhů, které vypadají jako upravené na počítači. Tato zvířata často neznají ani učitelé přírodovědy, protože jsou natolik zvláštní nebo unikátní.

Kalypta růžovohlavá

Kalypta růžovohlavá nebo také kolibřík Anny žije na západním pobřeží Severní Ameriky. Zvláštní je svým zbarvením, protože se podobá chameleonovi, stejně jako on dokáže během chvilky změnit barvu. Oproti chameleonovi se nejedná o obrannou reakci, ale je to dáno mikrostrukturou peří, které odráží v různých úhlech světlo a tím se mění barva.

Žraločí vejce jsou průhledná

Třetina všech druhů žraloků snáší vejce, která jsou průhledná a při detailním pohledu je vidět mládě žraloka v embryonálním stádiu včetně pupeční šňůry, která vede k postranní čáře samice. Embryo je vyživováno z váčku, který je taktéž dobře viditelný.

Sovy mohou spát na břiše

Každý ví, že sova pospává a při postoji na větvi stromu používá k rovnováze zadní prst na pařátu, zvaný hallux. Budete se ale divit, některé druhy sov spí také vleže, a to dokonce na břiše! Opravdu se nebojte, je živá, jen odpočívá!

Krávy umí analyzovat a milují společnost

O krávách se hovoří často vulgárně, přitom jsou to velmi inteligentní zvířata, která podle vědců dokáží dokonce dobře analyzovat a používají kritické myšlení k řešení problémů. Navíc nejsou nebezpečné. Krávy totiž mají zuby jen v zadní části a vepředu mají pouze dolní řezáky a špičáky nahoře vůbec nemají. To, že nemají přední zuby jim však nevadí při vzájemné socializaci. 

Kočky neznají sladkou chuť

Kočičky jsou mlsné. To se sice říká, ale je to hloupost. Jejich jazyk nemá receptory sladké chuti, proto jim sladké nechutná. Naopak jazyk používají ke své úpravě nebo mytí mláďat.

Může tučňák klečet?

Teoretická odpověď zní ano, protože tučňáci mají kolena, mohou klidně i dřepovat. Jen je nikdo v těchto pozicích neviděl. Tučňáci ani nelétají, přestože jsou ptáci, ale používají křídla namísto ploutví při plavání.

Bobři mají řezáky jako pily

A to doslova! Zuby bobrů jsou zbarvené do žluta, protože obsahují velké množství železa, jejich řezáky jsou tak opravdu ostré jako pily. Díky tomu jsou schopni budovat kolonie plné kanálů, přehrad a lóží. Bobři jsou také druhově největšími hlodavci po kapybarách.

Proč se drží vydry při spánku za ruce?

Vydry jsou vodní zvířata, která loví ryby ve vodě. Málokdo ale ví, že také spí ve vodě a plavou přitom na zádech. Jenže při spánku se mohou dostat daleko, proto se vydry drží v noci za ruku, aby zůstaly spolu.

Rentgen sloní nohy nebo lidské?

Co může mít sloní noha společného s tou lidskou? Říkáte si, že nic? Budete se divit, ale z rentgenu dolní části nohy jen těžko poznáte, která je sloní a která lidská.

Veverky zasadí ročně stovky nových dubů

Zatímco lidé stromy kácejí, jsou živočichové, kteří je sází. U veverek je důvodem zapomnětlivost, protože zapomenou, kam si zásoby uschovaly. Díky tomu ročně zasadí stovky až tisíce nových stromů.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Lifebuzz.com