Mýtus o perlivé vodě vysvětlen. Jak je to doopravdy s ničením zubů a ovlivňováním kyselosti v ústní dutině

Perlivá voda nebo voda sycená oxidem uhličitým je pro spoustu lidí skvělým řešením, jak dostatečně pít, když jim příliš nechutná obyčejná čistá voda. Existují ale tvrzení, že perlivá voda škodí zubům. Co je na tom pravdy?

Je perlivá voda špatná pro náš chrup?

Navzdory skutečnosti, že perlivá voda neobsahuje prakticky žádná umělá sladidla ani barviva, má s limonádami jednu věc společnou – oxid uhličitý. Otázkou tedy je, zdali jsou přítomné bublinky v perlivé vodě pro naše zuby škodlivé.

Žádný významný rozdíl

Ukázalo se, že mezi perlivou vodou a normální vodou není žádný významný rozdíl. Kyselost v perlivé vodě, která ovlivňuje sklovinu (vnější tvrdá vrstva zubů), se liší od obyčejné vody, ale zuby ji za normální vodu považují.

Sliny pokles neutralizují

Tvrzení, že perlivá voda škodí zubům, je příliš zjednodušené. Obsah oxidu uhličitého sice způsobí drobný pokles pH v ústech, ale sliny jej téměř okamžitě neutralizují.

Ostatní sycené nápoje

Na tvrdost zubů mají vliv především ledové čaje, energetické nápoje a limonády, jako například Coca-Cola nebo Fanta, protože obsahují spoustu dalších kyselin. Po jejich konzumaci může dojít k erozi zubů.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Nu.nl