Lidské tělo je zaplaveno mikroplasty – první nálezy v lidských výkalech to potvrzují

Skupina rakouských vědců objevila v lidských výkalech důkaz, že naše tělo je zaplaveno mikroplasty (extrémně malými kousky plastových fragmentů). Rakouští výzkumní pracovníci analyzovali vzorky osmi účastníků z různých koutů světa – Itálie, Japonsko, Polsko, Nizozemsko, Rusko, Spojené království, Finsko a Rakousko.

Během studie účastníci uvedli, co jedli a pili týden před odběrem stolice. Všichni přiznali, že pili z plastových lahví nebo konzumovali potraviny skladované v plastových obalech. Všech 8 vzorků stolice bylo pozitivní na mikroplasty – ve vzorcích bylo až 9 druhů plastových fragmentů. Vědci upozornili, že mikroplasty, tvořící se z rozpadu větších plastových kusů, by mohly přispět k přenosu škodlivých chemických látek a patogenů do lidského těla. Zároveň by mohly oslabit imunitní reakci střev.

Výroba plastů je v posledních dvou desetiletích na svém světovém vrcholu – téměř polovina veškerého vyrobeného plastu je z 21. století. Pouhých 20% plastů se recykluje a lidé i nadále nakupují v globálním průměru skoro 1 milión plastových lahví za minutu. Asi kolem 9 miliard kg plastu proudí každoročně do oceánů a skrze mořské živočichy (tuňáci, krevety, humři) lidé konzumují některé z těchto plastů. Kromě toho lidé pravděpodobně absorbují plast, který se vstřebává do potravin z potravinových systémů.

Studie může být první, která uvádí důkazy na přítomnost plastů v lidském střevě, a to několik měsíců poté, co Světová zdravotnická organizace oznámila, že bude zkoumat účinky plastu na lidské zdraví. Předchozí studie ukázaly, že plast je přítomen v potravinách a nápojích, které denně konzumujeme, i když není jasné, jak mikroplasty ovlivňují naše tělo.

Co říkáte na tyto informace? Třídíte odpad nebo se tímto problémem vůbec nezabýváte? Dejte nám vědět do komentářů.

zdroj: www.sciencealert.com