Vylévání použitého oleje do dřezu, zlozvyk předávaný po generace. Šetrná likvidace nabízí více vhodných možností

Vaření často končí se zbytky oleje na pánvi nebo v hrnci. Co teď s ním? Samozřejmě první věc, která nás napadne, je vylít jej do kuchyňského dřezu, ale to rozhodně nedoporučujeme. Můžete ucpat odpad a poškodit vodovodní potrubí. Navíc tento způsob není příliš ekologický. Škodí životnímu prostředí i zvířatům. Existuje mnohem více možností, jak se zbytků oleje bezpečně zbavit.

Použijte olej znovu

Pokud plánujete brzy fritovat nebo smažíte potraviny pravidelně, můžete si kuchyňský olej ponechat na později a použít jej znovu. Nejprve sceďte olej přes kávový filtr nebo několik vrstev gázy, abyste odstranili všechny zbytky potravin. Poté nalijte do vzduchotěsné nádoby a uložte na tmavém místě, dokud nebudete připraveni olej opětovně použít. Pozor ale, vařit s ním můžete nanejvýš jednou nebo dvakrát.

Nalijte olej do jednorázové nádoby a vyhoďte

Pokud se chcete oleje zbavit, nechte olej zcela vychladnout, poté jej nalijte do nerecyklovatelné nádoby s víkem a vyhoďte do odpadků. Mezi běžné nerecyklovatelné nádoby, které dobře fungují, patří lepenkové krabice od mléka a podobné papírové nádoby s voskem nebo plastem. Pěnový polystyren je také dobrou volbou.

Chystáte-li se použitý olej vyhodit do odpadků, můžete jej také zmrazit. Nalijte ho do staré plechovky a vložte do mrazáku. Jakmile je olej dostatečně pevný, aby vyšel z plechovky v jednom kuse, je připraven k vyhození do koše.

Kombinujte s jiným materiálem

Před likvidací můžete olej smíchat se savým materiálem, jako je stelivo pro kočky, písek nebo piliny, které tekutinu snadno nasáknou. Starý olej uložte do použité nádoby, dokud nebude čas vyprázdnit odpadkový koš, před vyhozením nakonec vylijte olej do podestýlky.

Co za žádnou cenu nedělat?

Existuje několik zásadních NE, co se týká likvidace použitého oleje. Nevylévejte olej do odpadu nebo do záchodu. Může ucpat nejen vaše potrubí, ale i městskou kanalizaci. Olej byste také neměli přidávat do septického systému. Voda kontaminovaná olejem se obtížně ošetřuje. To znamená, že může nakonec znečistit místní vodní toky.

Nelijte horký olej do odpadkového koše, protože může přitahovat hmyz a hlodavce a také způsobit problémy s popelářskými vozy a skládkami pevného odpadu. Také byste neměli vyhazovat kuchyňský olej do kompostu. Tuky jsou obecně pro kompost špatné a olej na vaření není nic jiného než tuk.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thespruceeats.com