Lipoprotein (a) určuje riziko kardiovaskulárních chorob. Zjistěte, jak jste na tom vy

Zatímco krevní testy měří „dobrý“ a „špatný“ cholesterol, díky lipoproteinu (a) mohou lékaři odhalit, zda u člověka hrozí zvýšené vrozené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Může se jednat o infarkt, cévní mozkovou příhodu nebo ischemickou chorobu srdeční. Tento lipid se nachází v krvi a stojí za to si ho nechat krevními testy změřit.

Proč je cholesterol nezbytný

Cholesterol se produkuje v každé buňce lidského těla a je nezbytný pro buněčné membrány a hormony. Dělí se na LDL (špatný) a HDL (dobrý) cholesterol. Většinou se jeho hodnoty měří při běžných krevních testech. Struktury, které pak cholesterol transportují do oběhového systému organismu, se nazývají lipoproteiny. Ten, který je pro naše kardiovaskulární zdravý nejdůležitější, je lipoprotein (a).

Někdy se označuje také jako Lp (a) a v současné době je považovaný za nejsilnější genetický rizikový faktor pro ischemickou chorobu srdeční. Zvýšené hladiny tohoto lipoproteinu mají úzkou souvislost i se vznikem kardiovaskulárních chorob u lidí nižšího věku. Screening na zvýšený lipoprotein (a) doporučila Evropská společnost pro aterosklerózu jako prioritu k prevenci proti civilizačním chorobám.

Vysoká hladina lipoproteinu se dědí

Lipoprotein (a) je spojený se zděděnou predispozicí k předčasné ischemické chorobě srdeční, ateroskleróze, arteriální trombóze a mozkové mrtvici. Ničí krevní cévy srdce a mozku a bylo zjištěno, že ztrojnásobuje riziko infarktu myokardu. Existuje přímý vztah mezi tímto lipoproteinem a zúženými krevními cévami a srdečních chlopní. Paralelní výhodou je ale ochrana před osteoporózou.

Množství lipoproteinu (a) lze změřit jednoduchým krevním testem. Jeho měření ale není vždy standardně do krevních testů zahrnuto. Pokud u vás byla zjištěna vysoká hladina lipoproteinu (a), je pravděpodobné, že to samé bude platit i pro vaše potomky. Je proto důležité naučit je starat se o své zdraví a osvojit si správné návyky, které ochrání zdraví vašeho srdce.

Hladina lipoproteinu(a) nejde snížit

Vysoká hladina lipoproteinu (a) se nedá léčit nebo snižovat. Řešením je tedy snížit ostatní rizikové faktory pro kardiovaskulární problémy, například správnou a vyváženou stravou. Upřednostňujte „zdravé“ tuky v rybách, olivovém oleji nebo ořechách a snažte se každý den vyvíjet fyzickou aktivitu. Pokud kouříte, snažte se co nejdříve přestat. Pozornost věnujte i stresu, který je významnou příčinou mnoha onemocnění.

Lipoprotein (a) měl v minulosti své opodstatnění. Pravěcí lidé s vyšší hladinou Lp (a) patřili k „nebojácnějším“ bojovníkům, takže to byli právě oni, kdo se vydávali lovit potravu. Tato látka byla naprogramovaná tak, aby jim pomohla přežít a zachránit jim život. S příchodem civilizace se ale stala zbytečnou a bez využití v každodenním životě, a tak se obrátila proti člověku – ničením cév.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com