Masová dieta: Co všechno byste o ní měli vědět a proč se jedná o šílený nápad

Tato masová dieta v podstatě zakazuje zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy, semínka a mléčné výrobky. Rozhodně je to výzva a rozhodně se nejedná o zdravé hubnutí, přesto si svou popularitu našla. Díky nedostatku vědecké podpory, se víra v tento stravovací plán stále více prohlubuje mezi milovníky hovězího masa a nadšenci této náročné diety. Získané výsledky a sociální média by ale neměly zakrývat důvody, proč je masožravá strava špatný nápad.

  • Extrémní stravovací plán, který povoluje pouze hovězí maso, vodu a sůl.
  • Může vést k nedostatkům vitamínů a minerálů, což může způsobit ztrátu kostí a poškození orgánů nebo dokonce jejich selhání.
  • Více zeleniny a rostlinných potravin je vždy lepší výživou a přírodní volbou.

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že je tento typ stravy bezpečný

Výzkumy dokazují, že dietní plány s nízkým obsahem sacharidů mohou urychlit úbytek hmotnosti, ale masožravá dieta vylučuje nejen sacharidy, ale téměř všechny potraviny důležité pro naše zdraví. Neexistuje žádný způsob, jak se stravovat pouze masem, aniž by došlo k vážným zdravotním problémům. Nedostatek vitamínů a minerálů může vést k fyzické bolesti, úbytku kostní hmoty, poškození orgánů a nakonec jejich selhání.

Vyhýbáte se výživným a protizánětlivým potravinám

Mnozí milovníci stravy s nízkým obsahem sacharidů mohou cítit pokušení, aby se dostali na další úroveň úspěchu, ale masožravá dieta znamená 0% kalorií pocházejících z dietních sacharidů, což je neudržitelný stav na dlouhou dobu. Na světě existuje spousta diet s vysokým obsahem zeleniny, ovoce, rostlinných olejů, ořechů a semínek, celozrnných produktů, luštěnin a některých mléčných výrobků, které patří k nejvýznamnějším na světě, co se jejich zdravotních výhod týká. Některé jsou spojeny se snížením rizika chronických nebo kardiovaskulárních onemocnění. Rychlé výsledky této diety jsou samozřejmě logické, ale to jen z toho důvodu, že se jedná o vyloučení všech skupin potravin a výrazné snížení kalorií. Ovšem veškeré vylučovací diety by měly být časově omezené a vedené pod dohledem lékaře.

Konzumace pouze masa je škodlivá pro životní prostředí

Pokud vás veškeré informace o masožravé dietě zatím ještě neodradily, zde je ještě jeden důvod, proč bychom se jí měli vyhnout obloukem. Spoléhání se na zvířata jako na jediný zdroj potravy není fyzicky náročné pouze pro lidi, ale nejedná se ani o žádnou výhru pro životní prostředí. Už jen když pomyslíte na vodu a půdu potřebnou k udržování živočišné výroby.

Není vhodná ani pro duševní zdraví

Každá dieta vyžaduje silnou vůli a velké úsilí. Tím, že si nastavíme omezení některých potravin, které nám dopřávají radost, můžeme upadnout do deprese nebo cítit úzkost. Čím víc takových potravin vyloučíme, tím více může trpět naše duševní zdraví. Tato extrémní dieta vylučuje téměř veškeré potraviny, což znamená, že nás může přepadnou deprese celkem rychle.

Jíst více zeleniny, rostlinné potraviny a zdroje bílkovin je všeobecně lepší volbou pro nás i naši planetu. Jakákoliv strava, která vylučuje většinu potravin s největšími výživovými hodnotami, nestojí za taková rizika.

zdroj: www.goodhousekeeping.com