K jakým zdravotním komplikacím může vést touha po rychlé ztrátě hmotnosti? Nebojte se svačit a doplnit váš talíř o zdravé tuky

Cítíte, že je na vás vynaložen tlak ze všech stran, co se krásného štíhlého těla týká? Chcete jej také a nejlépe hned? Přemýšlíte o svém denním jídelníčku, cvičení a dalších věcech, co k hubnutí patří? Přehodnoťte rychlé hubnutí raději ještě jednou. Rychlá a nezdravá ztráta hmotnosti totiž může vést k následujícím zdravotním problémům.

Rapidní pokles hladiny glukózy v krvi

Rychlá ztráta hmotnosti a nezdravé hladovění mohou mít za následek rychlý pokles hladiny cukru v krvi. To může být fatální pro diabetiky a obecně pro naše zdraví. Příznaky nízké hladiny cukru v krvi zahrnují nevolnost, závratě a pocení.

Prevence: Neodolejte pokušení přeskakovat jídlo. Jíte-li častěji, zabráníte hladu, což vám pomůže udržet si zdravou váhu.

Záchvaty dny

Záchvaty dny se mohou objevit, pokud je vaše strava příliš bohatá na bílkoviny. Při onemocnění dnou se v kloubech usazují krystalky kyseliny močové, kde způsobují druh artritidy nazývaný jako dnavá artritida. Krystalky se mohou ukládat také v ledvinách a zapříčinit vznik ledvinových kamenů.

Prevence: Řiďte se pravidly zdravé diety, vyhněte se nadměrnému pití alkoholu a zůstaňte hydratovaní. Pokud nejste fanoušci čisté obyčejné vody, zvolte kokosové mléko. Je skvělou alternativou pro dodržování zdravého pitného režimu.

Vznik žlučových kamenů

Žlučové kameny se mohou vytvářet v důsledku hromadění žluči ve žlučovém měchýři a způsobit obstrukci pankreatického kanálu, což může vést ke vzniku zánětu slinivky, známého také jako pankreatitida. Příznaky jsou neustálé bolesti břicha.

Prevence: Snažte se vyhnout dietám, která vás omezují jíst méně než 2 090 kJ denně a nebojte se zdravých tuků, které najdete například v arašídovém másle.

Ztráta energie

Většina rychlých diet je chudá na množství kilojoulů a sacharidů. Během cvičení tak pociťujete bolest, protože vaše svaly nejsou schopné se po tréninku regenerovat. Tak vznikne začarovaný kruh, který vede ke ztrátě energie.

Prevence: Jezte bílkoviny a mononenasycené tuky před jakoukoliv fyzickou aktivitou. Zapojte do vaší stravy ořechy, avokádo a olivový olej. Tyto zdravé tuky dodají potřebnou energii vám i vašim svalům.

Snížení obsahu vitamínů a minerálů

Rychlé diety, které vylučují některé skupiny potravin, mohou mít za následek nedostatek určitých živin, což může vést k závažným onemocněním jako je osteoporóza nebo vysoký cholesterol.

Prevence: Přidejte na váš talíř potraviny bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály podporující vaše zdraví.

zdroj: www.womenshealthsa.co.za