Přírodní způsoby, které vám uleví od nepřijemné bolesti hlavy

Migréna je jednou z nejběžnějších nemocí na světě, kterou trpí téměř 12% lidí a velice často se vyskytuje v domácnostech s malými dětmi. Migrénou se nemusí rozumět pouze silné bolesti hlavy, ale často je součástí neurologického stavu a má další jiné příznaky:

  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Mravenčení nebo znecitlivění rukou a nohou
  • Změny vidění
  • Citlivost na zvuk, světlo nebo vůně

Migrény mohou mít vliv na naše každodenní fungování. Existuje mnoho léků k léčbě i prevenci migrény, ovšem někteří lidé raději dávají přednost přirozenější cestě, jak se s tímto nepříjemným stavem vypořádat. Zde je hned několik přírodních postupů, které jsou vhodné pro boj s migrénou.

Akupresura

Akupresura zahrnuje tlak vynaložený na určité části těla. Stimulací specifických bodů dojdete k uvolnění svalového napětí a zmírnění bolesti. Tlakový bod LI_4 mezi levým palcem a ukazováčkem je velmi populární pro zmírnění bolesti hlavy. Stačí na něj po dobu 5 minut tlačit a pocítíte úlevu od bolesti.

Změna jídelníčku

Spousta lidí si neuvědomuje, že si některými potravinami mohou sami spustit migrénu. Proto se vyvarujte:

  • Již zpracovaným potravinám
  • Červenému vínu
  • Alkoholu
  • Čokoládě
  • Kofeinovým nápojům

Esenciální oleje

Esenciální oleje se často používají jako přírodní léčiva, obzvláště levandule se doporučuje jako lék na stres, úzkost a bolesti hlavy. Inhalace levandulového oleje pomohla některým lidem od migrén.

Zázvor

V roce 2014 bylo zjištěno, že účinnost zázvoru v léčbě migrény je srovnatelná s běžnými léky proti migréně. Přínosem zázvoru ovšem je, že se nemusíme bát vedlejších účinků jako u klasických léků.

Kontrola stresu

Stres je běžným spouštěčem migrény a dokonce může vytvořit celý cyklus, kdy bolesti hlavy vyvolávají stres, který je zase příčinou další migrény. Proto je důležité pokusit se zbavit stresu, a to pomocí cvičení, meditace, terapie, teplé koupele nebo poslechu hudby.

Jóga a protažení

Jóga zlepšuje tok krve a snižuje napětí ve svalech, což pomáhá ke zmírnění příznaků migrény.

Terapie se zpětnou vazbou

Tento typ terapie lidé užívají k uvolnění a relaxaci ztuhlých svalů, ovšem chce to praxi a trénink. Senzory umístěné na svalech vedou k malému stroji, který poskytuje zpětnou vazbu ohledně napětí a umožňuje účastníkům lépe uvolnit ztuhlé svaly. Umístění senzorů podél čela, čelistí a ramen může pomoci uvolnit svaly, které by mohly vyvolat migrénu.

Akupunktura

V roce 2012 byla akupunktura vyhodnocena jako účinná léčba migrény a dalších podobných stavů. Rozhodnete-li se pro tento krok, vždy dbejte na výběr licencovaného lékaře.

Masáž

Masáž svalů na krku a ramenou je vhodným krokem, jak zmírnit napětí a bolest při migréně. Zároveň můžete také snížit stres.

Bylinky

Devětsil a římbaba obecná jsou bylinky nebo bylinné doplňky, které mohou být užitečné při léčbě bolesti hlavy a častosti migrény. Před použitím ale nejprve mluvte se svým lékařem.

Hořčík

Nedostatek hořčíku, nezbytného minerálu, může vyvolat vizuální nebo menstruační migrénu. Vždy se ale nejdříve poraďte se svým lékařem, než začnete hořčík užívat ve větších dávkách, zejména pokud trpíte jinými zdravotními problémy.

Vitamíny B-komplexu

Vitamíny skupiny B mohou mít vliv na snížení frekvence a závažnosti migrény. Hrají důležitou roli při regulaci neurotransmiterů v mozku. Všechny vitamíny B jsou rozpustné ve vodě, což znamená, že jsou z těla převážně vylučovány močí. Nemůže tedy dojít k předávkování, ale i přesto je vždy důležitá konzultace s lékařem.

Hydratace

Dehydratace je známou příčinou migrény a bolesti hlavy. Snažte se proto dodržovat pitný režim po celý den.

Odpočinek

7-9 hodin klidného spánku každou noc může pomoci snížit stres a předejít migrénám.

Obklady

Studené nebo i teplé obklady mohou být uklidňující a dokáží tak snížit bolesti hlavy.

zdroj: www.medicalnewstoday.com