Mastitida může potrápit každou kojící maminku. Jak si domácími metodami pomoci od bolesti?

Být čerstvou mámou je dřina. Můžete se každý den cítit unavená a vyčerpaná. Pokud se ale necítíte dobře, nemusí to být jen kvůli probdělým nocím. Mastitida je zánět prsní tkáně, který je běžný u kojících matek. Ve skutečnosti se u 1 z 10 maminek může vyvinout během kojení. Spolu s bolestí prsou a horkem se u vás mohou vyvinout příznaky podobné chřipce a dokonce i infekce, pokud nebudete mastitidu okamžitě léčit.

Domácí léky na mastitidu

Pokud máte podezření na mastitidu, kontaktujte svého lékaře nebo laktační poradkyni. Existuje několik věcí, které můžete dělat z domova, které vám mohou pomoci dříve, než přejde do vážné infekce. To znamená, že pokud se zdá, že domácí prostředky během prvních 24 až 48 hodin nepomohou, domluvte si schůzku se svým lékařem.

Odpočinek

Snažte se ze všech sil zůstat v posteli nebo jinak zpomalit ve vašich každodenních povinnostech. Pokud je to možné, zvažte, zda nepožádáte svého partnera, aby si vzal pár dní volna v práci, nebo si na pár dní požádejte o pomoc dobrého přítele nebo člena rodiny, abyste se mohli soustředit na péči o sebe samou. Musíte se vyspat a zregenerovat tělo.

Časté kojení

Když jste v posteli, zkuste se s dítětem mazlit a nabízet mu prso tak často, jak je to možné, nebo alespoň každé 2 hodiny během dne. Ujistěte se, že začněte na nepohodlné straně, ale nabídněte obě strany, aby se druhá nezahltila. Děti mají tendenci sát silněji na začátku kojení a toto sání pomáhá uvolnit ucpávky a odstranit mastitidu. Časté kojení a udržování volného toku mléka může být jednou z vašich nejlepších obran.

Změňte polohy podávání

Možná budete chtít změnit způsob držení dítěte během krmení. Pokud obvykle používáte držení v kolébce, zkuste kojení vleže na boku v posteli. Změna polohy změní úhel sání, když se vaše dítě krmí, a může pomoci uvolnit ucpané kanály.

Zelné listy

Pravděpodobně jste slyšeli, že listy zelí mohou pomoci s řadou nepříjemností při kojení. S mastitidou dokážou dělat zázraky. Uleví od bolesti vzniklé zánětem. Chladivé listy zelí jsou stejně účinné jako horké obklady na nepohodlí a překrvení prsou.

Esenciální oleje

Výzkum ukazuje, že esenciální oleje mohou pomoci i při mastitidě. Například tea tree olej obsahuje sloučeninu zvanou terpinen-4-ol, která má antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti. Olej můžete aplikovat lokálně jeho zředěním s jiným olejem, jako je olivový nebo mandlový olej.

Masáž prsou

Aby byla tato technika nejúčinnější, provádějte ji během krmení dítěte a ve směru k bradavce. Začněte s palcem nad postiženou oblastí a při cestě k bradavce vyvíjejte silný tlak. Pokud nevíte, kde přesně masírovat, hledejte místa, která jsou tvrdá nebo hrudkovitá.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com, Nhs.uk