První plastické operace: Žádná anestezie ani silikon. Čím a kde to všechno začalo?

V dnešním světě moderních technik není žádný problém z člověka udělat naprosto jinou osobu. Neustále se objevují nově dostupné operace, které mohou změnit to, co se vám na sobě nelíbí. Ale kdysi si lidé nemohli vylepšit svou tvář nebo tělo tak jednoduše a bezbolestně jako dnes. První plastické operace probíhaly bez anestezie i silikonu.

Starověký Egypt

V dobách starověkého Egypta lékaři prováděli estetické operace nosu, přičemž zvláštní pozornost byla věnována přesnosti šití. Mnohem později, v 6. století před naším letopočtem, indický léčitel Sushata Samgita začal praktikovat transplantaci kůže k nápravě defektů nosu. Odsouzení zločinci a zajatí nepřátelé se stali dárci tkání pro operace. Jednou z hlavních překážek rozvoje plastické chirurgie v tomto období byl nedostatek silných léků proti bolesti.

Osvícenství a moderní doba

V době osvícenství se díky vynálezu anestezie a antiseptik začala rychle rozvíjet estetická chirurgie. Tehdy se objevil samotný termín „plastická chirurgie“, který poprvé použil v roce 1798 francouzský chirurg Desolt. V roce 1893 vyšla v Německu Příručka plastické chirurgie. První světová válka dala plastické chirurgii silný impuls-veteráni se nechtěli smířit s nedostatky z války a obrátili se na chirurgy s požadavky na opravu vzhledu té či oné poškozené části těla. V 50. letech se zlepšily techniky kožních štěpů, bylo možné provádět operace v lokální anestezii a plastická chirurgie se stala bezpečnější a běžnější.

Marilyn Monroe jako průkopnice plastik v Hollywoodu

Plastika přišla do Hollywoodu přibližně ve stejnou dobu. Pomocí bolestivé elektrolýzy Marilyn Monroe změnila vlasovou linii. Nos byl však zásadní. Nejslavnější blondýnka na světě se stala jednou z prvních hollywoodských hvězd, která se rozhodla pro rhinoplastiku. V polovině 20. století byla i pro Hollywood rhinoplastika pochybným a nebezpečným experimentem, ale Marilynin plastický chirurg se ukázal jako génius. Opravená špička Marilynina nosu byla tak v souladu s proporcemi její tváře, že je stále považována za ikonickou, pokud jde o záležitosti ženské krásy.

O pár desítek let později se plastická chirurgie stala hlavní zbraní hvězd v boji za krásu. Zvláštní poptávka byla po různých typech faceliftingu, mamoplastice, korekci lícních kostí, korekci nosu a blefaroplastice.

Vynález silikonu

Mezi nejvýznamnější vědecké vynálezy poloviny 20. století patří jednoznačně silikon – inovativní materiál, který se rozšířil v plastické chirurgii. Zpočátku se používal ke korekci nedokonalostí pleti, ale v roce 1962 americký lékař Thomas Cronin vynalezl a představil silikonový prsní implantát. Za pouhých 10 let si novinka získala všeobecnou oblibu a byla použita ke korekci téměř jakékoli části obličeje a těla.

Vývoj pokračoval v průběhu devadesátých let, a to navzdory pečlivé kontrole ze strany zdravotnických úřadů v mnoha zemích. Na počátku 21. století čekalo plastickou chirurgii nové kolo obliby spojené s technologiemi, které umožňovaly provádět takové chirurgické zákroky, o kterých se dříve mohlo jen snít.

Úvodní obrázek: Shutterstock edit, Zdroj: Verywellhealth.com