Zoufalá matka varuje všechny novopečené rodiče. Pozor na vzácný Tourniquet syndrome

Sara Ward, matka z Missouri, zvyšuje povědomí ostatních rodičů o nebezpečí vzácné poruchy, která dostala jejího 5měsíčního syna na pohotovost. Žena se podělila o svůj hrůzný zážitek na sociálních sítích poté, co její syn Logan začal pociťovat příznaky poruchy zvané Tourniquet syndrom.

Nikdy dříve o ničem podobném rodiče neslyšeli

„S tím jsem se setkala poprvé, stala jsem se matkou potřetí, ale předtím jsem o tom neměla žádné tušení. Nikdy předtím jsem nic podobného neviděla a nestalo se to ani dětem mých přátel nebo členů rodiny,“ řekla matka. S manželem jednoho dne zjistili, že jeden z Loganových prstů na nohou má tmavší odstín než obvykle. „Ten večer jsme se tím příliš nezabývali, protože se nezdálo, že by ho to vůbec obtěžovalo,“ řekla. Nepřikládali tomu velký význam, dokud se barva po víkendu ještě nezměnila.

Tourniquet syndrom

„Do pondělí se synům stav ještě zhoršil,“ vysvětlila maminka. Tehdy se rozhodla vzít Logana k lékaři, kde se zjistilo, že základní příčinou je takzvaný Tourniquet syndrom, ke kterému dochází, když se pramen vlasů nebo nitě pevně ovine kolem nějaké části těla, jako jsou prsty na rukou a nohou.

Jedná se o velmi vzácnou poruchu, která se vyskytuje většinou u kojenců a malých dětí. Pokud si situace nevšimnete včas, může nemoc způsobit vážné poškození a v krajním případě i ztrátu postižené části těla.

Zdravotnický personál odstranil omotaný vlas

Lékaři a sestry strávili v ordinaci asi 40 minut odstraňováním pramene vlasů omotaného kolem prstu na pravé noze malého Logana. „Podívali se na to a museli použít všechny druhy speciálních nástrojů. Přinesli lupy a speciální světla a měli nejrůznější dlouhé pinzety a skalpely,“ napsala matka.

Došlo ke zhoršení

Lékařům se nakonec podařilo odstranit pouze část chloupků. Loganův dětský lékař pak poslal rodinu domů s instrukcemi, aby chlapce sledovali a zjistili, zda se jeho prst u nohy začal hojit. Situace se ale stále zhoršovala a rodina skončila opět na pohotovosti. Pokud si totiž problému nevšimnete včas, může způsobit vážné potíže Když Loganův prst v úterý nevykazoval žádné zlepšení, lékaři řekli rodičům, že je čas zvážit operaci.

Otok však nakonec ustoupil a Logan byl propuštěn z nemocnice domů. Matka však chtěla varovat všechny rodiče, kteří mají novorozené miminko nebo malé dítě. „Vždy věnujte pozornost vlasům a vždy kontrolujte prsty na nohou a rukou. Pokud uvidíte pramen vlasů omotaný kolem jednoho z prstů, snažte se jej co nejrychleji odstranit, a pokud to nepůjde, okamžitě vyhledejte pomoc pediatra,“ napsala Sara Ward ve varovném příspěvku na sociálních sítích.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Parents.fr