Nový školní rok – Jak se kompletně připravit?

Prázdniny utíkají jako voda a období trávení času venku do noci s přáteli, pozdního uléhání do postele a vstávání bez budíku pomalu končí. Loučíme se s prázdninami, mořem, horami a přírodou a začínáme se připravovat na začátek nového školního roku, který s sebou přináší řadu aktivit: první školní den, nové povinnosti, setkávání se starými i novými kamarády, zvykání si na nový rozvrh atd. Jak se na to dobře připravit a na co nesmět zapomenout? 

Vrátit se po letních prázdninách do studijního režimu není pro každého tak snadné. Konec srpna nebo polovinu září, podle toho, na jakou úroveň vzdělání nastupujete, využijte k přípravě na nový školní rok. Zároveň je ale důležité myslet na to, abyste se o poslední dny prázdnin neokrádali. Jestliže už máte část vysoké školy za sebou, obdrželi jste od rodiny svůj dárek k bakaláři a nyní nastupujete na magisterské studium, i vás čeká změna, na kterou se můžete připravit. 

Obnovte svou denní rutinu

Dobrý spánek ovlivňuje kvalitu učení, ale také náladu, se kterou jdete do školy. Během prázdnin přirozeně zůstáváme déle vzhůru, vstáváme později a organismus si na tento režim rychle zvykne. Návrat do školy, brzké vstávání a včasné uléhání do postele pak může být v prvních týdnech po prázdninách stresující. V posledním měsíci prázdnin se proto zkuste pomalu připravovat na školní spánkový režim. Začněte tak, že ulehnete a vstanete o půl hodiny dříve a postupně to prodlužujte. Dále začněte obědvat a svačit přibližně v podobnou dobu jako ve škole. Kromě toho můžete týden před začátkem nového školního roku naplánovat venkovní aktivity, které vyžadují, abyste opustili dům a vrátili se v podobnou dobu jako během školního roku. 

Nákup školní výbavy 

K novému školnímu roku patří také nová výbava. Z dětství jsme zvyklí na nákup školních potřeb s rodiči a čím jsme starší, tím více přípravu zanedbáváme. I na vysoké škole ale budete potřebovat sešit nebo blok na rychlé poznámky, které do notebooku nezapíšete. Ačkoliv výbava se věkem mění, chtít vypadat dobře v novém oblečení první školní den zůstává. Kluci mohou zazářit například v tričku pro kluky s vlastním potiskem. Nákup školní výbavy je zároveň příležitostí, jak strávit hezký den venku. Pokud jste rodič, zapojte své dítě do nakupování a nechte ho, aby si samo vybralo design, samozřejmě s ohledem na kvalitu a cenu. 

Jak skloubit školu s prací

Někteří studenti při vysoké škole nepracují, ale značná část vysokoškoláků musí pracovat na částečný nebo plný úvazek, aby si vydělala na živobytí. Někdy ale práce může být překážkou pro studium a zase naopak studium může být překážkou pro kariérní sny. Jak najít balanc? Jedním ze způsobů, jak zajistit, abyste zůstali produktivní po celou dobu školní docházky, je vytvořit si doma prostor, který pomůže optimálnímu učení. Mělo by to být klidné místo bez mnoha rušivých vlivů, kde se budete dobře soustředit. Studijní koutek musí být příjemný a pohodlný. Doplňte ho detaily, které pro vás něco znamenají, jako například fotky s přáteli. Snažte se svůj čas rozvrhnout, pořiďte si například plánovač a diář. Cílevědomě si rozvrhněte svůj čas, tak abyste věnovali stejnou dobu práci, studiu a odpočinku. Pokud jste zvyklí prokrastinovat, snažte se to co nejdříve odbourat. Dělejte věci ihned a neodkládejte je na potom. Komunikace je při skloubení práce a školy klíčová. Buďte otevření jak ke svým profesorům, tak k šéfovi. V neposlední řadě se nebojte říct si komukoliv o pomoc.