Optický klam Josepha Jastrowa: Ověřte si, jaký je vztah mezi vaší osobností a tím, jak věci vnímáte

Kachna nebo králík? Co vidíte na obrázku? Žádná odpověď není špatně, naopak. To, co vidíte, vypovídá o tom, jaká jste osobnost. Možná o sobě zjistíte něco, co jste doposud ani netušili. Pokud se nebojíte, podívejte se na úvodní obrázek a uveďte, co vás jako první zaujalo.

Původně obrázek v časopise

Poprvé vznikl obraz králíka a kachny na konci 19. století. Vyšel v německém časopise „Fliegende Blätter“. Několik let po této publikaci použil ilustraci ve svém výzkumu americký psycholog Joseph Jastrow (narozen v Polsku). Jastrow pracoval na optických klamech a hledal odpovědi na otázku, jaký je vztah mezi naší osobností a tím, jak věci vnímáme. Takový jednoduchý test samozřejmě neposkytne vyčerpávající odpověď na mnoho dotazů, ale nepochybně vybízí k sebereflexi. Odpověď vás možná překvapí.

Králík

Pokud si na obrázku všimnete králíka, znamená to, že jste empatický a vysoce citlivý člověk. Nikdy neřeknete ne, když vás někdo požádá o pomoc. Máte také obrovský instinkt, kterému vždy nasloucháte, což vám pomáhá vyhnout se problémům. Máte rádi spěch a pokrok, jste optimističtí ohledně budoucnosti. Dokážete ocenit i ty nejmenší věci. Máte však problém s důvěrou a otevíráním se novým vztahům.

Kachna

Rádi se staráte o ostatní a rádi trávíte čas ve větší skupině lidí. Přitahujete lidi svým vnitřním klidem a máte předpoklady stát se vůdcem. Sníte o založení vlastní rodiny, protože rodinné hodnoty jsou pro vás nesmírně cenné. V životě se řídíte především srdcem, vyznačujete se poctivostí a otevřeností. Inspirujete a motivujete ostatní, díky čemuž se ve vaší společnosti lidé cítí skvěle. Nezapomeňte si však udělat čas pro sebe a odpočinout si od neustálého spěchu.

Králík i kachna

Pokud vidíte obě zvířata současně, lze vás označit za optimistického realistu. V každodenním životě se řídíte především zdravým rozumem, ale když je to nutné, dokážete zapomenout na trable a nashromáždit spoustu síly k boji a dosahování svých cílů. Jste mimořádně kreativní člověk, který se vyznačuje inteligencí a myšlením mimo krabici. Bohužel vaše přímost znamená, že často lidem ubližujete a odrazujete je od sebe, i když nechcete.

Úvodní obrázek: Capture, Zdroj: Notisul.com