Menstruace během těhotenství. Důvody, proč k nezvyklému jevu dochází

Pokud je žena naprosto zdravá, absence menstruace často znamená těhotenství. Čím dál tím častěji ale můžete slyšet příběhy žen, u kterých v prvních měsících těhotenství probíhala menstruace podle obvyklého plánu, což velice ztěžuje určení těhotenství. Jak je to ale možné, že žena může mít menstruaci i během těhotenství? Podívejte se, co může tento jev způsobit a proč je nebezpečnější, než si některé ženy myslí?

Proč ženy při těhotenství normálně nemenstruují?

Nejdříve si obnovme znalosti o anatomii a fyziologii ženy. Jak víme, jednou za měsíc v ženském těle dozrává vajíčko připravené k oplodnění. Pokud k oplodnění nedojde, vajíčko se včas rozloží, děloha se začne stahovat a vajíčko vyjde směrem ven ve formě krvavého výtoku společně s kousky endometria, tkáně lemující stěny dělohy. Pokud bylo vajíčko oplodněno, znamená to těhotenství a podstatně se mění význam menstruace. Tělo pro embryo připravuje zvláštní místo a těžce pracuje na tom, aby jej děloha neodmítla.

Ženské tělo začne produkovat hormon progesteron, který má dvě hlavní úlohy:

  • Stimuluje růst vnitřní výstelky stěn dělohy (endometria) pro lepší připojení embrya
  • Brání stahování stěn dělohy, což chrání embryo před odmítnutím

Z toho je zřejmé, že menstruace během těhotenství by neměla být žádným způsobem možná.

Co znamená menstruace během těhotenství?

Ženy, které zjistí, že mají během těhotenství menstruaci, často trpí poruchou produkce progesteronu. Pokud je hormon produkován v malé míře, pak v čase, kdy by žena měla dostat menstruaci, může očekávat špinění nebo výtok fragmentů endometria. To znamená, že se děloha jako obvykle čistí a zároveň může plod odmítnout, což je samozřejmě nepřijatelné, proto je nutné vyhledat včasnou lékařskou pomoc. Ve většině případů je hrozba potratu u tohoto typu poruchy zastavena a matka klidně pokračuje v těhotenství.

Příčinou menstruace během těhotenství mohou být také patologie plodu (genetické změny) nebo mimoděložní těhotenství. Stává se, že se plod špatně připojuje, například když matka trpí endometriózou nebo myomy. Pokud je embryo připojeno na takové nepříznivé místo, nemůže se normálně vyvíjet a je špatně zásobeno kyslíkem, což znamená, že může dojít k potratu.

Další hormonální poruchou vedoucí ke vzniku krvavého výtoku je hyperandrogenismus – přebytek mužských hormonů. Pokud se neléčí, často vede k oddělení vajíčka a potratu. Včasnou léčbou lze tomuto riziku zabránit.

Vzácnou příčinou menstruace během těhotenství může být i vícečetné těhotenství. Současně se jedno embryo vyvíjí normálně, zatímco druhé je tělem z nějakého důvodu odmítnuto. V takovém případě je menstruace při těhotenství signálem procesu odmítnutí jednoho z plodů.

Jak vidíte, menstruace během těhotenství není normální a nese s sebou určitá rizika. Nezavírejte před tímto jevem oči a vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Obrázky: Freepik