Psychické násilí neubližuje pouze naší duši, ale i našemu tělu. Tato poškození zůstávají skryta a mohou zůstat bez povšimnutí. Ale věřte nebo ne, psychické rány zanechávají v našich tělech nesmazatelné stopy.
Psychické týrání
Násilí psychické probíhá většinou verbálně. Dominantní jedinec může být náš partner, člen rodiny, blízký přítel, na pracovišti šéf nebo kolega. Nejčastěji je to bohužel partner, člověk, který by nám měl být oporou. Takový člověk si snaží druhého podmanit a ukázat převahu, kterou nad ním získal. Ponižuje, obtěžuje, uráží. Podkopává sebedůvěru a snaží se svou oběť izolovat.
Nejčastější projevy
Nespavost je typickým projevem narušené psychiky. Stres, úzkost, strach, které v nás může verbální násilí zanechávat. Ve spánku člověk třídí myšlenky, hlava se čistí, mozek se tak nějak sám opravuje. Nedostatek spánku tudíž naše denní břímě ještě zhoršuje. Oběť psychického týraní je ještě více oslabená.
Mnoho alarmujících procesů v našem těle leze na povrch ve formě vysokého krevního tlaku. Když se organismus cítí v nebezpečí, mozek reaguje signálem k zvýšení krevního tlaku a tím rychlejším čerpáním krve v těle.
Tyran se snaží kontrolovat život oběti. Ta ztrácí soukromí, svoboda nepřipadá v úvahu. Nakonec může rozhodovat třeba i o oblékání. Tyto dlouhodobé útoky samozřejmě vyvolávají depresi, ztrátu sebevědomí, poruchy nálady.
Co mám dělat, pokud se cítím obětí psychického násilí?
Nemlčet. Svěřit se někomu blízkému, najít někoho kdo nás podpoří. Existuje také mnoho odborníků, kteří vám pomohou situaci zvládnout.
Obrázky: Pixabay