Migréna a aneurysma. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy jsou životu nebezpečné

Ačkoli se zdá, že migréna a aneuryzma spolu nemají nic spolčeného, není tomu tak. Při silné migréně mohou být bolesti hlavy tak silné, že je lze srovnat s bolestí způsobenou prasknutím aneuryzmatu, které je následované mozkovým krvácením životu nebezpečným. Následující klíčové body vám pomohou tyto dva zdravotní stavy odlišit.

Migréna

Migréna je běžná forma bolesti hlavy, která postihuje přibližně 1 z 5 žen a 1 z 15 mužů. Její intenzita se pohybuje od mírné po velmi silnou. Pokud je bolest hlavy doprovázena nevolností, jedná se s největší pravděpodobností o migrénu. Na pozoru byste se měli mít, nefungují-li konvenční strategie pro zvládání migrény, jako je snížení intenzity světla, pobyt v klidné části domácnosti a užívání léků, protože existuje možnost prasknutí aneurysmatu.

Aneuryzma

Aneuryzma je patologický otok ve stěně mozkové cévy. Ruptura aneuryzmatu způsobuje mozkové krvácení a je nezbytný rychlý zásah lékařů. Nejspecifičtějším testem je digitální angiografie. Tento test se provádí podobným způsobem jako koronární angiografie – tenký katétr se zavede do krevního řečiště přes velkou tepnu v noze a postupuje do spodní části mozku, kam se vstřikuje kontrastní látka a zobrazují se tak mozkové cévy. Tento test se provádí pouze v případě vysokého podezření na aneuryzma mozku.

Rizika aneuryzmatu

Co se stane, pokud necháme aneuryzma růst? V tomto případě existuje několik možností.

  • Aneuryzma doroste do velikosti, kdy v určitém okamžiku praskne a způsobí krvácení, což je nejpravděpodobnější situace
  • Aneuryzma poroste dál a nepraskne, ale způsobí nepříjemné příznaky, jako jsou například silné bolesti hlavy
  • Aneuryzma zůstane konstantní v průběhu let, aniž by způsobovalo jakékoli příznaky, tento scénář je ale relativně vzácný

V každém případě je vždy dobré se silnými bolestmi hlavy zajít k lékaři, který potvrdí nebo vyloučí ty nejhorší možnosti.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com