Rakovinu plic je těžké diagnostikovat, mnohdy je ze začátku bezpříznaková. Jaké symptomy nás na ni upozorní?

Rakovina plic je celosvětově nejběžnějším a nejsmrtelnějším typem rakoviny. Je těžké ji diagnostikovat včas, protože v raných fázích, někdy i v pokročilém stavu, nevykazuje žádné příznaky. Obvykle se objevují, jakmile začne onemocnění postupovat. Případy rakoviny plic v posledních letech bohužel rostou, protože se zvyšuje i počet kuřáků, což je riziková skupina číslo jedna. Zde jsou příznaky rakoviny plic, které byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu a raději s nimi navštívit lékaře.

Dušnost

Pokud není žádný jiný důvod pro potíže s dýcháním, jako například bolestivé cvičení nebo problémy se srdcem, je vhodné spěchat k lékaři, protože dušnost je jedním z hlavních příznaků rakoviny plic.

Trvalý a intenzivní kašel

Příznak, kterému byste měli věnovat zvýšenou pozornost. Kašel je někdy doprovázen krví nebo tmavými sekrety sliznic.

Časté plicní infekce

Abnormální frekvence plicních infekcí, jako je zápal plic, je vážným příznakem, který byste neměli ignorovat.

Ztráta hmotnosti

I když se jedná o symptom společný pro mnoho nemocí, náhlá ztráta hmotnosti, když zrovna nedržíte dietu, může být příznakem rakoviny plic.

Únava

Intenzivní a nevysvětlitelná únava může mít spoustu příčin, jednou z nich je i rakovina plic.

Bolest na hrudi

Přetrvávající bolest na hrudi může být způsobena maligní infiltrací hrudníku.

Chrapot

Postupné zhoršování chrapotu by vás mělo také zajímat, protože hrubý hlas může naznačovat tlak na nervy hlasivek v důsledku šíření rakoviny.

Šíření nemoci a délka života s rakovinou plic

Rakovina plic se může rozšířit do mozku, druhé plíce, dalších ložisek stejné plíce, nadledvin, kostí, lymfatických uzlin a jater. Toto onemocnění se vyskytuje častěji u lidí starších 50 let, zatímco v posledních letech se věkové rozmezí bohužel změnilo a nyní je onemocnění pozorováno i u lidí od 40 let a výše. Délka života pacienta je určena pokročilým stadiem rakoviny. Pokud se nemoc zachytí ještě v rané fázi, lze život člověka zachránit. V pokročilém stádiu se rakovina plic obvykle rozvine do 2 let.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com