Zdravotní problém, které mohou ovlivňovat náladu a chování

Zjistili jste, že jste v poslední době více podráždění než obvykle? Pokud máte pocit, že se neustále kvůli něčemu rozčilujete, možná to není vaše chyba. Za podrážděnost a častou naštvanost mohou být zodpovědné určité zdravotní problémy, které mohou ovlivňovat vaši náladu a chování. Zde jsou některé z nich.

Hypotyreóza – hypertyreóza

Snížená funkce štítné žlázy způsobuje obecný pokles fungování těla. Váš metabolismus pracuje pomaleji, cítíte se unavení, jste apatičtí a snadno se naštvete na své okolí. Přistihnete se, že zvyšujete hlas, i když k tomu není žádný vážný důvod. Stejně tak je to v případě hypertyreózy. Pokud máte podezření, že za vaši náladu může špatná funkce štítné žlázy, navštivte endokrinologa.

Nedostatek B12

Vitamín B12 je protagonistou dobrého zdraví vašeho nervového systému a jeho nedostatek může způsobit vážné a nevratné poškození, zejména mozku a nervového systému. Lze pozorovat řadu příznaků, jako je špatná paměť, dušnost, bolest hlavy, bledá pokožka, únava, letargie a deprese. Pokud je vitamínu B12 v těle málo, je ovlivněna produkce neurotransmiterů regulujících náladu, jako je serotonin a dopamin. Mezi další příznaky patří brnění v pažích a nohou, slabost končetin, nestabilita, únava a citlivost jazyka. Anémie je faktor, který negativně ovlivňuje vstřebávání tohoto vitamínu. Je tedy dobré pravidelně kontrolovat hladinu vitamínu B12 v krvi pomocí krevních testů.

Nedostatek kyseliny listové

Kyselina listová patří mezi vitamíny skupiny B, konkrétně se jedná o vitamín B9, který je spojený se zdravím nervového systému. Jeho nedostatek může způsobit slabost, únavu, dušnost a zvýšenou nervozitu a podrážděnost. Kontrola hladiny tohoto vitamínu v krvi by měla probíhat pomocí jednoduchého krevního testu. Nedostatek kyseliny listové může také souviset s abnormalitami v rámci menstruace.

Anémie

Tento běžný stav je způsoben absencí železa v těle. Železo je nezbytné pro transport kyslíku v krvi a jeho nízké hladiny jsou běžnou příčinou pocitu únavy a malátnosti. Anémie z nedostatku železa postihuje přibližně 1 z 20 mužů a postmenopauzálních žen, ale je také pravděpodobné, že se vyskytne i u žen, které stále menstruují. Typické příznaky zahrnují podrážděnost, únavu, dušnost, bušení srdce a bledou pleť.

Hypoglykémie

Hypoglykémie, která souvisí s nízkou hladinou glukózy, může způsobit agresivní chování, nervy a stres. Může se objevit buď jako výsledek léčby cukrovky typu 1 nebo 2, nebo jako příznak u pacientů s inzulínovou rezistencí a prediabetem. Nerovnováha cukru v těle ve skutečnosti ovlivňuje celý organismus a mozek různými způsoby a může být nebezpečná pro vaše zdraví. Nadměrná únava nebo žízeň, časté močení a rozmazané vidění jsou některé z možných symptomů cukrovky, které by se měly konzultovat s lékařem.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Giatros-in.gr