Mladí a zdraví lidé mají smůlu. Na vakcínu proti covidu si počkají

To, že se hledá vakcína proti koronaviru COVID-19, je dobře známo. Stále čekáme, kdy se objeví finální verze záchrany a vypadá to, že budeme muset ještě chvíli vydržet. Co ale nevíme, jaká nastane situace, jakmile se objeví první účinná vakcína. Zatím to vypadá, že mladí lidé budou mít smůlu až do roku 2022.

Zdravotníci a první linie mají přednost

Mladí a zdraví lidé nemusí spadat do kategorie lidí očkovaných proti koronaviru COVID-19 až do roku 2022. Upřednostňovány budou jiné oblasti populace, jak uvedla hlavní vědecká pracovnice Světové zdravotnické organizace Soumya Swaminathan. Samozřejmě to dává svou logiku a většina souhlasí, že by se nejdříve mělo začít u pracovníků ve zdravotnických zařízeních a pracovníků v první linii, pak zde budou starší lidé a tak dále. Bude záležet na spoustě faktorů, ale zatím to vypadá, že mladý a zdravý člověk si bude muset na vakcínu počkat až do roku 2022.

První vakcína v roce 2021?

Světová zdravotnická organizace vyjádřila také naději, že by se první vakcína proti koronaviru COVID-19 mohla na světě objevit v roce 2021. K dispozici sice budou omezené dávky, ale jistá šance tu je. V současné době je ve světe více než 10 vakcín v závěrečné fázi výzkumu. Očkováni budou nejdříve ti nejzranitelnější lidé v každé zemi.

Nyní může zpomalit šíření koronaviru alespoň svépomocí, že budeme dodržovat nošení roušek, vyhýbat se větším shromážděním, často si mýt ruce mýdlovou vodou a používat dezinfekci.

Obrázky: Freepik