Mladým dospělým také hrozí mrtvice. Tyto preventivní kroky sníží riziko na minimum

I když se u mladého člověka může zdát mrtvice velmi nepravděpodobná, pravdou je, že není žádný důvod, proč by mladý člověk nemohl mrtvici dostat. Riziko mrtvice se zvyšuje s věkem, ale lékaři vidí stále více mladých dospělých, a dokonce dětí, kteří se s mrtvicí potýkají.

Přestaňte kouřit

Kouření zvyšuje riziko srážení krve, což vede k vyššímu krevnímu tlaku, který je největším rizikovým faktorem mrtvice. Pokud nekouříte, nezačínejte. A i když kouříte už roky, rozhodně nikdy není pozdě přestat. Kouření může výrazně zvýšit riziko mnoha zdravotních problémů, od mrtvice až po rakovinu plic.

Zůstaňte aktivní

Pravidelné cvičení dokáže zázraky. Cvičení může pomoci snížit krevní tlak a pomoci při hubnutí. Oproti tomu obezita a nedostatek pohybu jsou spojeny s vysokým krevním tlakem, cukrovkou a srdečními chorobami, které zvyšují riziko mozkové mrtvice. Zkuste pětkrát týdně cvičit nebo dělat něco aktivního. Procházka se psem, běhání nebo jízda na kole. Vyberte si jakýkoli způsob cvičení, který vás baví a dělá vám radost.

Omezte alkohol

Užívání alkoholu je v mnoha studiích s mrtvicí spojováno. Nadměrné užívání alkoholu může zvýšit krevní tlak a také zvýšit riziko mrtvice. Pokud pijete, omezte konzumaci alkoholu maximálně na jeden nápoj denně. Užívání alkoholu je spojeno s mnoha dalšími zdravotními problémy. Pokud je pro vás alkohol problémem, poraďte se s odborníkem, ať na to nejste sami.

Monitorujte krevní tlak

Pokud je váš krevní tlak vysoký, neignorujte to. Navštivte svého lékaře a poraďte se o možnostech řešení. Pomůže udržování zdravé hmotnosti, zdravá strava a omezování příjmu sodíku. To vše dokáže vrátit váš krevní tlak zpět do normálu.

Jezte zdravě

Vyhýbejte se zpracovaným potravinám s vysokým obsahem cholesterolu, nasycených tuků a trans-tuků. Držte se zdravé stravy plné ovoce a zeleniny. Chcete-li omezit sůl, zkuste jídlo ochutit různými bylinkami a kořením.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu