Barva moči je přesným měřítkem denní tělesné hydratace. Ovšem nemusí být ukazatelem pouze toho, kolik tekutin jsme během dne vypili, ale můžeme na základě její barvy určit stav našeho zdraví.
Červená moč
Jakákoliv barva mimo rozsah od bledě do tmavě žluté je špatně. Například, červená moč (od růžové po velmi tmavě červenou) je často známkou přítomnosti krve v moči, problémy s močovým systémem, včetně ledvinových kamenů, infekcí močového měchýře nebo rakoviny močového měchýře.
Hnědá nebo černá moč
Moč, která se jeví jako hnědá nebo černá, může být ve skutečnosti velmi tmavě červenou, což znamená, že je výsledkem stejných problémů, jako je tomu u předchozího případu. Pokud je však barva opravdu hnědá až černá, jedná se o důsledek špatného stavu jater, jako je hepatitida nebo cirhóza, či melanomu – vážného typu rakoviny kůže, což se děje, když se pigment dostává do moči.
Oranžová moč
Příčinou může být užívání léků, včetně projímadel a chemoterapeutik, které zbarvují moč do oranžova. V jiných případech se jedná o problémy s játry a žlučovodem společně s těžkou dehydratací.
Modrá nebo zelená moč
Některá barviva, jako je methylen, mohou proměnit moč v modrou tekutinu. Často se vyskytuje v lécích a domácích prostředcích. Příčinou může být také zvýšená hladina vápníků v krvi.
Fialová moč
Nastává tehdy, kdy se bakterie usazují v močové cévce a produkují indirubin, vedlejší produkt bakteriálního metabolismu.
Mléčně bílá moč
Mléčně bílou moč může způsobit infekce močových cest, protože uvolňuje veliké množství bílých krvinek. Jiné důvody mohou být například konzumace potravin bohatých na purin.
Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: womenworking.com