Močení při sprchování představuje problém. Urolog varuje před hrozícím nebezpečím

Pro některé jedince je zvykem močit ve sprchovém koutu během provádění hygieny. Pro jiné může být něco takového nechutné a nepředstavitelné. Otázkou však je, zdali močení ve sprše je nebo není nebezpečné. V tomto případě lékaři varují.

Močení ve sprše představuje problém

Doktorka Alicia Jeffrey-Thomas ve svém videu na sociální síti TikTok vysvětlila, proč močení pod sprchou může způsobovat vážné problémy. Váš mozek si totiž může začít myslet, že byste měli vykonávat potřebu pokaždé, kdy slyšíte tekoucí vodu nebo se pod ní nacházíte.

@dr.teresa.irwin I said what I said!  Unless you’re struggling with total bladder emptying you need to hear this #bladdertips #pft #obgyn ♬ Pieces (Solo Piano Version) – Danilo Stankovic

Pozor na malé nehody

Jak doktorka vysvětluje, mohlo by to vést k malým nehodám, když je nejméně očekáváte. Přestavte si, že stojíte na zastávce, čekáte na autobus a začne silně pršet, nebo si váš kolega nalévá vodu do sklenice, popřípadě si budete dávat romantickou koupel s partnerem či budete projíždět automyčkou. Všechny tyto drobnosti ve vás mohou vyvolat potřebu močení.

Lékařka dodává: „Pokud močíte ve sprše, zatímco voda teče, vytváříte korelaci v mozku mezi zvukem tekoucí vody a potřebou močit.“

Přirovnání k experimentu

Lékařka proces porovnala s tzv. Pavlovým experimentem, kdy Pavlov cvičil své psy pomocí zvonění. Kdykoli byl čas krmení, zazvonil na zvonek a následně zvířatům přinesl potravu. Časem si psi vytvořili spojitost mezi tímto zvukem a jídlem, tudíž při jakémkoli zvonění začali slintat.

Zvuk tekoucí vody a potřeba močit mají podobnou spojitost. Navíc při takovém zvyku časem hrozí dysfunkce pánevního dna, což může vést i k problémům s únikem moči, kdykoli uslyšíte vodu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iflscience.com