Modřiny neznámých příčin mohou znamenat vážné zdravotní problémy

Někdy se na našem těle objeví modřiny, jejichž příčiny nám nejsou zcela známé. Mohou nás vyděsit, ale zpravidla jim nepřikládáme velikou váhu, prostě jsme jen do něčeho narazili, aniž bychom si toho byli vědomi. Ovšem jako u všeho, i zde ve výjimečných případech se může jednat o příznaky vážnějších zdravotních problémů. Podívejte se, jací viníci mohou za neznámé modřiny na vašem těle.

Nedostatek vitamínů

Jak víte, některé vitamíny jsou zodpovědné za tvorbu krve, její srážení a hojení ran. Vitamín B12 se podílí na tvorbě DNA v červených krvinkách. Jeho nedostatek vede ke světlým modřinám. Absence vitamínu K směřuje k podobnému účinku, protože v případě vitamínu C se podílí na syntéze kolagenu. Kvůli těmto potížím jsou pak cévy slabé, což způsobuje modřiny. Abyste se jim vyhnuli, musíte jíst potraviny bohaté na bílkoviny.

Stárnutí

Stárnutí je také jednou z příčin skvrn na pokožce a nelze s tím bohužel nic dělat. Krevní cévy umístěné v hlavní vrstvě kůže jsou v určitém věku slabé. V důsledku toho se začnou objevovat modřiny. Tomuto procesu nelze zabránit, ale správná výživa a péče o pleť pomohou udržovat normální stav pokožky.

Von Willebrandova choroba

Jedná se o relativně běžný stav charakterizovaný výskytem modřin a dalších krevních problémů, jako je nadměrné krvácení během operace nebo menstruace. Je to způsobeno nedostatkem bílkoviny v krvi známé jako von Willebradův faktor, jenž obvykle působí jako důležitá složka pro srážení krve.

Fyzická aktivita

Abyste zůstali zdraví, musíte pravidelně cvičit. Ovšem v případě velké námahy a stresu krevní cévy prasknou a následně se objeví modřiny. Pokud vaše modřiny nejsou velké, bolestivé a rychle se hojí, není se čeho bát.

Cukrovka

V případě cukrovky 1. typu jsou pozorovány určité změny v krevním oběhu. Pokud příliš často trpíte žízní, jste neustále unavení, máte rozmazané vidění nebo modřiny na těle, měli byste se poradit se svým lékařem.

Trombocytopenie

Jedná se o poruchu srážení krve, jež způsobuje nízký počet krevních destiček. Absence trombocytů zvyšuje riziko modřin.

Hemofilie

Dědičná porucha krvácení, při které některé ze srážecích faktorů chybí, jsou malé nebo nefungují správně, což vede ke krvácení pacientů déle než obvykle. Pokud jsou zranění vážná nebo dochází ke spontánnímu krvácení, jedná se o ohrožení života. Příznaky tohoto stavu jsou nadměrné krvácení a snadná tvorba modřin.

Obrázky: Freepik