Věnujte pozornost tělním tekutinám. Barva a konzistence ušního mazu reflektuje stav vašeho zdraví

Stejně jako u jiných tělních tekutin, i ušní maz je určité tabu. Pravdou však je, že tato lepkavá látka je ve skutečnosti pro naše tělo velice důležitá a její barva nám může spoustu napovědět o našem zdraví. Možná na to nejste zvyklí, ale snažte se od této chvíle věnovat více pozornosti tomu, co máte na ušní tyčince.

Funkce ušního mazu

Ušní maz produkuje naše tělo z toho důvodu, aby zabránil vstupu bakterií a nečistot do zvukovodu, takže mastná a lepkavá hmota udržuje naše uši čisté, zdravé a především dobře fungující. Zde je několik příkladů jeho zbarvení, která odhalují mnoho o našem zdraví.

Žlutý, lepkavý a vlhký

Nejběžnější druh ušního mazu u dospělých. Je zcela normální. Vlhká, lepkavá struktura pomáhá zabránit vysušení zvukovodu.

Šedý

Šedý ušní maz může vypadat celkem neobvykle, ale pokud ho najdete na ušní tyčince, nelekněte se. Šedá barva je obvykle výsledkem přirozeného procesu čištění uší. Pokud je však maz suchý a měkký a ucho vás svědí, může se jednat o příznak zánětu. Nejlepší je navštívit svého lékaře.

Světle žlutý

Tato barva je nejběžnější u dětí. Ty mají tendenci produkovat mnohem více ušního mazu než dospělí, proto je barva světlejší, ovšem tento proces se s věkem mění.

Lepkavý a tmavý

Tmavší ušní maz naznačuje, že se tělo potí více než obvykle. Přesto je ale naprosto zdravý.

Tmavý a hustý

Stres a úzkost mohou způsobit, že naše tělo produkuje více ušního mazu. Nadměrné pocení může zapříčinit hromadění ušního mazu, což může ucpat zvukovod a způsobit dočasné problémy se sluchem. Pokud se vám zdá, že váš ušní maz je příliš tmavý a hutný, pravidelně si uši čistěte, abyste předešli problémům. Je to také skvělý signál, že musíte začít snižovat hladinu stresu a méně se vystavovat stresovým situacím.

Suchý, bílý a šupinatý

Jedná se o známku alergických onemocnění a dermatologických procesů v uchu. Příkladem mohou být opary neboli šindele v uchu.

Černý nebo tmavě hnědý

Věříme, že takové zbarvení může vypadat děsivě, ale dobrá zpráva je, že se nemáte čeho obávat. Tmavá barva může být způsobena pouze nadměrnou tvorbou ušního mazu, což se stává, když jste ve stresu. Je také možné, že maz byl v uchu příliš dlouho. Díky zvýšenému kontaktu s kyslíkem ztmavnul.

Vodnatý

Občas vám ušní maz kape z uší? Pokud je v ušním mazu přítomný hnis nebo krev, je to příznak propíchnutého ušního bubínku. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Krvavý

Krev v ušním mazu nesvědčí o ničem dobrém. Možná je to důsledek lehkých poranění zvukovodu, ale může to být i příznak nádoru. Pokud si všimnete krvavého ušního mazu, opět neodkládejte návštěvu lékaře.

Obrázky: Freepik