Motivace k překonání ranní deprese. Těmito způsoby každé ráno vstanete z postele

Život s depresí je obtížný bez ohledu na příznaky, jaké prožíváte. Někdy může být i vstávání z postele tak velkou překážkou. Pokud navíc trpíte poruchami spánku, je deprese o to horší. Spolupráce s odborníky je samozřejmě prvořadá, ovšem následující tipy vám mohou pomoci snad s jednou z největších výzev, které můžete během deprese čelit, a sice vstávání z postele.

Ranní rutina

Spousta depresivních lidí má potíže se vstáváním z postele. Pokud si ale vytvoříte ranní rutinu, která stojí za to, abyste vylezli z postele, donutí vás to.

Začněte od základů

Začněte tím nejjednodušším – zkuste se nejdříve posadit. Někdy vás může i pouhé sezení přiblížit vstávání, přípravě a zahájení vašeho dne.

Přemýšlejte o kávě nebo jídle

Myšlenka na jídlo nebo první šálek kávy může být velkou motivací. Pokud vám začne kručet v žaludku, pravděpodobně budete mít důvod vstát. Ovšem to nemusí vždy fungovat, zvláště pokud trpíte nechutenstvím během deprese. Myslete ale na to, že jíst musíte, byť by se jednalo o malý kousek chleba. Čím více budete myslet na jídlo, tím snadněji vykročíte z postele.

Odložte budík z nočního stolku

Mobilní telefon nebo obyčejný budík odložte dále od postele, aby vás jeho zvonění donutilo vstát a vypnout jej.

Pište

Papír a pero možná vypadají trochu staromódně, ale to neznamená, že nemají svou moc. Každý večer si napište na kus papíru vše, za co jste vděční a za co vám stojí začít nový den. Po probuzení si svá slova opět přečtěte, abyste si připomenuli veškerá pozitiva, kvůli kterým je dobré vstát z postele.

Nespěchejte

To, že byste měli vstát z postele, neznamená, že musíte vyletět jako splašení, rychle se nasnídat, vypít kávu a spěchat do koupelny. Klidně si v posteli přečtěte e-maily nebo se podívejte na roztomilé zvířecí video, cokoli, co vám pomůže se trochu vzpamatovat, zlepšit náladu a poté vstát.

Domácí mazlíček

Další možností je zaměřit se na domácího mazlíčka, u kterého bylo dávno prokázáno, kolik výhod našemu duševnímu zdraví přináší. Naši čtyřnozí přátelé mohou být velkým motivátorem k tomu, abychom se ráno probudili, vylezli z postele, nakrmili je, pohladili a vyšli s nimi na procházku. Několik minut se zvířetem může mít velice pozitivní vliv na vaši psychiku.

Nebojte se požádat o pomoc

Pokud je vaše deprese závažnější nebo se ze vstávání z postele stane chronický problém, nebojte se požádat o pomoc člověka, se kterým žijete, popřípadě kamaráda nebo kolegu z práce. Lidé, zvláště jsou-li vám blízcí, jsou soucitní a ochotní pomoci. Pamatujte si, že nejste žádné břemeno, ti, kteří vás milují, vám rádi podají pomocnou ruku.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Jenny.gr