Může parní sauna nahradit parní lázeň?

Představte si: příjemně teplý a po bylinkách vonící vzduch plný droboučkých kapiček vodní páry. V porovnání s klasickou finskou saunou je tohle úplně jiný svět – teploty vzduchu kolem 45 °C a vzdušná vlhkost dosahující až závratných 100 %. To musí milovat každý.

Pramen zdraví pro vaše tělo

Zatím nebudeme řešit, zda je lepší parní sauna nebo parní lázeň. Na to se podíváme později. Protože zdravotní účinky na organismus mají velmi podobné a rozhodně pozitivní:

  • pomáhají při léčbě dýchacích obtíží
  • léčí revmatické problémy a ulevují při bolesti kloubů
  • využívají je lékaři při onemocnění astmatem
  • podporují činnost srdce a zlepšují kardiovaskulární systém
  • mají pozitivní vliv na prokrvení končetin
  • zbaví vás studených nohou
  • čistí pleť do hloubky a dokonale ji vyhladí
  • minimalizují celulitidu a pomerančovou kůži
  • zlepšují spánek, omlazují a zotavují organismus

Ostatně, právě pro spoustu léčivých účinků najdete parní lázeň v mnoha českých i světových lázeňských komplexech a ozdravovnách.

Co je tedy ta parní sauna?

Čím dál častěji narazíte v hotelu nebo v nabídce firem na pojem parní sauna. Ve své podstatě se jedná o rozšíření finské sauny ve smyslu přidání generátoru páry, který vhání do kabiny vlhký vzduch.

Podobný efekt docílíte v každé finské sauně, která je vybavena kamny umožňujícími polévání vodou. I zde vznikne pára, která zvlhčuje vzduch.

Taková parní sauna mívá teploty většinou kolem 80 °C a poměrně nízkou vzdušnou vlhkost, která navíc v čase kolísá a většinou se pohybuje v rozmezí 30 – 70 % a málokdy je vyšší.

Ta čísla jsou velmi důležitá, protože na nich uvidíte, že parní sauna nikdy nemůže plně nahradit opravdickou parní lázeň.

Navíc, konstrukce parní sauny je ze své podstaty vždy dřevěná. A vysoká vzdušná vlhkost se negativně podepisuje na vzhledu a vlastnostech dřevěného obložení.

Parní lázeň nelze nahradit

Horká pára má mnoho pozitivních zdravotních účinků. Pokud ji budete využívat pravidelně, odvděčí se vám odolností organismu proti různým infekcím a chřipka se vám bude vyhýbat velkým obloukem.

Teploty v parní lázni bývají v rozmezí 35 – 50 °C a vlhkost vzduchu se pohybuje až kolem 100 %. Budete se cítit podobně, jako byste byli v deštném pralese.

Opravdickou parní lázeň poznáte snadno: je totiž vždy obložena keramickým obkladem. Ten může být buď mozaikový, tradiční anebo velkoformátový, který reprezentují produkty rakouské rodinné keramičky Sommerhuber.

Přijďte si prostředí parní lázně vyzkoušet!

Pokud vás zajímá, jaké to v parní lázni je, můžete se zastavit v našem wellness showroomu a vyzkoušet si ji na vlastní kůži. Nezávazně a 5 dnů v týdnu. Budeme se na vás těšit!

www.wellness-vision.cz