Těhotenství a porod v období koronaviru. Co víme o přenosu z matky na dítě

Těhotné ženy prožívají ve svém těle mnoho změn, které mohou zvýšit riziko některých infekcí. U virů, jako je i COVID-19 a dalších virových respiračních infekcí, například chřipky, mají ženy obecně vyšší riziko vzniku. Proto by se těhotné ženy vzhledem k jejich stavu měly chránit dvojnásobně, i když v současné době nelze potvrdit, zdali mají větší šanci pro nakažení koronavirem nebo zdali budou mít těžší průběh nemoci. Pokud se ale stane, že se těhotná žena přece jen nakazí, je možné, aby přenesla virus na plod nebo novorozeně?

Jak se mohou těhotné ženy chránit před koronavirem?

Těhotné ženy by měly dodržovat veškerá nařízení a doporučení jako ostatní lidé. Při kašli nebo kýchání by si měly zakrývat ústa loktem, vyhýbat se nemocným a mýt si ruce mýdlovou vodou nebo dezinfekcí více než obvykle.

Může žena COVID-19 přenést na plod nebo novorozence?

Stále nemůžeme s jistotou říci, zdali těhotná žena nakažená koronavirem může během těhotenství nebo při porodu přenést virus na dítě, ovšem jedno víme. Žádné nemluvně narozené matce s COVID-19 nebylo na koronavirus testováno s pozitivním výsledkem. Virus nebyl nalezen ve vzorcích plodové vody ani mateřského mléka.

Obrázky: Pixabay