Muži o problémech s močením raději nemluví. Urologové varují před komplikacemi, které z nich mohou vzniknout

Muži mají jednoznačně větší problémy s močením než ženy. Zejména s přibývajícím věkem se objevují potíže, které si často ani nechtějí přiznat. Existuje mnoho potíží, příčin i příznaků. Konečné slovo při diagnóze by měl mít samozřejmě lékař, ale v první řadě musíte vědět, že se s vámi něco děje a něco není v pořádku.

Nejčastější problémy s močením

Mezi nejčastější potíže, se kterými se muži mohou setkat, je obtížnost nebo zpoždění nástupu močení. Může jít o organickou i psychickou příčinu a zažívají to tři muži z deseti. Dalším je přerušované močení nebo ztráta moči po močení. Tato porucha souvisí s retencí moči v močové trubici. Snížený nebo špatný tok moči se též objevuje a žádný muž by to neměl ignorovat.

Neúplné vyprázdnění

Časté je také pocit neúplného vyprázdnění a ještě běžnějším je potřeba močit častěji než obvykle nebo naléhavá potřeba, kterou nelze ovládnout. Pokud vstáváte dvakrát a více během noci, abyste si došli na záchod, rozhodně to není v pořádku. Inkontinence neboli nedobrovolný únik moči postihuje ve vyšším věku obě pohlaví. Retence moči je také velmi nepříjemná, protože se nemůžete vyprázdnit, i když byste chtěli.

S čím musíte jít ihned k lékaři?

Všechny výše uvedené obtíže jsou nepříjemné a měli byste je řešit. Existují ovšem akutní příznaky, které nelze ignorovat. Naléhavé lékařské vyšetření je zapotřebí v případě, že máte jakékoli potíže s močením doprovázené horečkou, pocit pálení, bolest, krev v moči nebo bolesti a nepohodlí v podbřišku. Možných příčin může být mnoho, ale rozhodně byste se neměli o diagnózu a léčbu snažit sami. Návštěva u lékaře může být trapná, ale špatnou léčbou byste si mohli spíš ublížit.

Prevence zdravotních problémů je nejdůležitější

Nechcete-li se potýkat s podobnými problémy, musíte se začít včas starat o jejich prevenci. Stejně jako u většiny dalších onemocnění a potíží, je nejlepší prevencí zdravý životní styl. Chronické problémy s močením totiž mohou být způsobeny obezitou, cukrovkou, hypertenzí, spánkovou apnoe, Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou nebo přílišnou zátěží. 

Rizikové faktory

Problémy s močením ovšem můžete mít i kvůli kouření a nadměrné konzumaci tekutin od odpoledne do večera. Hydratace je samozřejmě důležitá, ale měli byste pít průběžně během celého dne. Nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu má negativní vliv na celé vaše tělo, včetně močového měchýře. Nízká fyzická aktivita vám také nepomůže ke zdraví. Zdravý životní styl je proto skvělou prevencí těchto nepříjemných problémů.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Betterhealth