Mylné představy a pověry, které se říkají po generace aneb Babské rady, kterým byste měli přestat věřit

Babské rady známe všichni. Setkat se s nimi ale můžete i u mladých lidí, kteří jim stále ještě věří. Mnoho z nich je bohužel nepravdivých a jen vás zbytečně omezují ve vašem životě. Podívejte se, kterým z nich byste neměli věřit. V minulosti se objevilo mnoho rad, tipů a triků, kterých se po generace drželi lidé po celém světě. Některé z nich jsou pravdivé, ale většina ne.

Čůrání na žahnutí od medúzy

Slyšeli jste, že čůrání na požahání od medúzy zmírňuje bolest? Tato pověra je jistě skvělá pro odrazení lidí od hraní si s medúzami, ale jinak není pravdivá. Medúzy používají na obranu bodavé výrůstky na chapadle. Místo toho, abyste žádali přítele o počůrání postiženého místa, vezměte nějaký předmět a vyjměte chapadla. Poté místo opláchněte mořskou vodou (nikdy sladkou!) a pomocí plochého předmětu seškrábejte bodavé buňky ze svého těla. Poté si dejte horkou sprchu, abyste zmírnili bolest.

Plavání po jídle

Říká se, že po jídle nesmíte dvě hodiny (čas se u každého mění) plavat. Maminka vám to možná v dětství neustále opakovala, ale není to pravda. Mýtus předpokládá, že po jídle tělo odkloní krev z končetin do trávicího traktu a vaše ruce a nohy nebudou schopny plavat. Je sice pravda, že tělo potřebuje pro trávení více krve, ale rozhodně vás to nijak neovlivní ve vodě. Nejhorší, co by se mohlo stát, je drobná křeč. Pokud ji pocítíte, dělejte si přestávky a uvidíte, že budete naprosto v pořádku a budete moci skočit do bazénu hned po jídle.

Včely láká jen žlutá

Včely jsou krásná a velmi důležitá zvířata, která potřebujeme v našem ekosystému. O tom není pochyb. Možná už jste si všimli, že je přitahuje vaše žluté tričko nebo košile. Z tohoto důvodu se říká, že včely přitahuje pouze žlutá, protože jim připomíná pyl květin. Podle newyorské botanické zahrady se ovšem jedná o mýtus. Včely vnímají barvy jinak než lidé. Dokáží rozeznávat barvy na světlejším spektru duhy (žluté nebo zelené) a opylují světle zbarvené květiny. Z tohoto důvodu budou přitahovány také světlým oblečením bez ohledu na jeho skutečnou barvu.

Těhotenství

Během tohoto nádherného období vašeho života uslyšíte mnoho pověr, babských pověr a nevyžádaných rad. Je to zcela normální a musíte se proti tomu obrnit. Mýtů existuje mnoho, ale dnes se podíváme na ten nejčastější. Pokud máte břicho vysoko, je to dívka. Pokud je břicho nízko, je to chlapec. Mnoho rodičů se chce nechat pohlavím dítěte překvapit. Lidé kolem nich proto začnou hádat podle toho, jak vysoko má nastávající maminka břicho.

Býci nenávidí červenou

U zvířat ještě zůstaneme. V matadorských soubojích se vždy používá červená látka, kterou býk napadá. Mnoho lidí věří, že býci pronásledují látku kvůli její červené barvě, ale není to pravda. Ve skutečnosti jsou totiž býci barvoslepí. Červenou nejsou vůbec schopni vidět, takže ji nemohou nenávidět. Býka nedráždí barva, ale samotný pohyb látky, protože s ní matador prudce mává. Barvoslepost je u zvířat velmi běžná, ale také u lidí. Neměli bychom tedy vše připisovat červené barvě.

Lidé používají jen 10 procent svého mozku

Tato zpráva jistě nikdo nikoho nepotěšila. Naštěstí to vůbec není pravda. Jedná se o velký mýtus, kterému mnoho lidí bohužel stále věří. Podle průzkumu z roku 2013 od Psychologie Learning and Teaching, se jedná o jednu z nejčastějších veřejných mylných představ. Tuto víru často používají lidé, kteří tvrdí, že mají zvláštní psychické schopnosti nebo přístup k nevyužitým částem mozku. Skeny mozku ale ukázaly, že celý lidský mozek je neustále aktivní, a to i během spánku!

Nechoď ven s mokrými vlasy

Tohle je věta, kterou jsme všichni v dětství slyšeli asi stokrát. Nenechte se ale ošálit. Mít mokré vlasy a jít ven nezpůsobuje rýmu. Rýmu způsobují viry, nikoli jen chladné počasí. Jinak bychom všichni byli nemocní po celou zimu. Myslete ovšem na to, že když je venku zima, virus se může ve vašem těle reprodukovat efektivněji a rychleji. Souvisí to s faktem, že se lidé více shromažďují ve velkých skupinách uvnitř, kde se šíří zárodky, když je venku zima. Rozhodně to nijak nesouvisí s vašimi vlasy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com