Při renovaci zahrady nalezl tajemnou skřínku. Po bližším zkoumání zjistil, že se jedná o trezor plný záhad

„Je to jako sen!“ To je první věc, kterou zmíní pan Matthew Emanuel, když začne vyprávět svůj nevšední příběh o tom, jak na svém pozemku objevil tajemný trezor. Ani nalezený obsah jej však nepřesvědčil, aby si poklad nechal. Dodnes jej tak všichni překvapují otázkami, proč vše poctivě vrátil a co ho k takovému rozhodnutí vedlo.

Nový dům potřeboval rekonstrukci

Matthew Emanuel pracuje jako finanční poradce s rodinou se přestěhoval do domu se zahradou na newyorský ostrov Staten Island. Chátrající dům v Todt Hill postupně rekonstruoval, ale na zahradu však stále nezbýval čas.

Rezavá kovová krabice v břečťanu

Pozemek byl zarostlý, v zadní části rostly stromy, za kterými se skrývala kovová elektrická skříňka. Tedy po celou dobu se domníval, že je to stará rozvodná skříň porostlá břečťanem. Nikdy se ani nepokoušel starou železnou bednu zkoumat. Ostatně ani nikdo z rodiny až do osudného dne, kdy se Matthew rozhodl dát zahradu po zimních nájezdech hladových jelenů na plot z tújí v zadní části zahrady do pořádku a rozhodl se povolat na pomoc zahradníky.

Bamboo Bob objevuje trezor

Zcela nechráněnou zahradu takhle nemohl nechat, Matthew chtěl zajistit soukromí a zpustošený plot a okolní vegetaci nahradit jinými rostlinami, které by poskytovaly patřičnou zástěnu. Volba padla na bambus a Matthew dostal tip na zahradníka Roberta Foleyho, odborníka na exotické rostliny a vegetaci, který si nechával říkat Bamboo Bob. Na konci dubna Bamboo Bob se svými kolegy přijel a začaly práce na obnově zahrady a živého plotu. „Co se to skrývá tam pod tím břečťanem?“ ptal se Bamboo Bob Matthewa hned po první obhlídce terénu. „Nevím, zřejmě stará rozvodna!“ odvětil mu Matthew.

Čtyři roky měli poklad před očima

Stará kovová krabice neměla s elektřinou vůbec nic do činění. Bamboo Bob byl překvapený, že Matthew kolem kovové bedny chodil čtyři roky, aniž by měl chuť zjistit, o co se jedná. Při bližším zkoumání totiž zahradníci zjistili, že nejde o elektrickou rozvodnu, jak se Matthew celou dobu domníval, ale něco jiného. Bednu o šíři 60 centimetrů, která byla zapuštěná do hloubky asi půl metru, se rozhodli vykopat. Po odstranění bujné zeleně a hlíny se jim podařilo k bedně dostat a otočit ji směrem do zahrady. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že na čelní straně se skrývá bezpečnostní zámek s číselníkem. Po celé čtyři roky se Matthewova rodina dívala na trezor!

Nakradený lup za 52 tisíc dolarů

Trezor vážil asi 50 kilogramů, ale podařilo se jej vyprostit. Matthew s ním zachřestil, zda neuslyší nějaké zvuky, nakonec jej za pomoci dláta otevřeli a čekalo je obrovské překvapení! Štosy bankovek, cennosti, zlato, šperky i diamantové prsteny byly umokřené a špinavé od rzi.

Papírek s adresou

Na dně trezoru však ležel také papírek se starou adresou. Matthew neváhal, při večerní procházce se psem našel dům a vypátral i adresu původních majitelů, kterým se rozhodl vše vrátit. Obsah trezoru v hodnotě 52 tisíc dolarů totiž pocházel z loupežných přepadení v domech na Staten Island, které prováděl zloděj, který nesl přezdívku „ninja“. Dodnes se Matthewa všichni ptají, proč tenkrát vše vrátil, on ale jen nevěřícně kroutí hlavou a dodává: „Jak bych si to mohl nechat, když jsem věděl, komu to všechno patří?“

Úvodní obrázek: Se souhlasem Matthew Emanuel, Zdroj: Nytimes.com