Nikdy není pozdě začít a konečně něco udělat se svou fyzičkou. Tajemství lidí v dobré kondici jsou snažší, než si myslíte

Pohyb udržuje naši postavu štíhlou, pružnou, silnou a fit. To všechno víme, ale přesto dáváme přednost gauči a sledování oblíbených seriálů. Změny životního stylu jsou vždy těžké, přemýšlíme, jak popostrčit naši vůli a konečně začít něco dělat a vypadat jako ti všichni šťastní a krásní lidé v televizi, až jednoho dne zjistíme, že takto na gauči přemýšlíme už měsíc, možná půl rok, ne-li už celý rok a pořád žádná změna nenastala. Rozkryjte tajemství lidí v dobré kondici a kopírujte jejich umění, abyste se i vy cítili lépe.

Udělejte si ze cvičení zvyk

Začít s cvičením je pro spoustu lidí tím nejtěžším okamžikem. Jak začít? Pokud nejste zvyklí hýbat se, jakmile dojde na rozhodování, zdali vyrazit ven nebo sedět na gauči, jste vydáni na milost své vůli. Troufáme si říct, že víme, jak to dopadne. Proto je důležité si sport naplánovat. Vytvořte si v kalendáři křížky na nadcházející týdny, které budou značit, že tento den a tuto hodinu máte vyhrazenou pro pohyb. Ze sportu si následně vytvoříte zvyk a nebudete se muset později tolik přemlouvat.

I malé pohyby se počítají

Pokud vám vaše zaměstnání nedovoluje být v pohybu a jste odkázáni na sezení za počítačem, myslete i na malé pohyby, které se také počítají. Nastavte si budík klidně na každou hodinu nebo půl hodinu a projděte se po kanceláři, nebo se proběhněte po schodech nahoru a dolů, jděte si uvařit kávu, něco vytisknout, při telefonování pochodujte, prostě cokoli, co naruší celodenní sezení za pracovním stolem. Všechny tyto mikropohyby mají zásadní vliv na vaše tělo.

Zjednodušte si to

Tím máme na mysli, najděte si sport, který vás baví, a dělejte ho. Nikdo neříká, že musíte denně uběhnout 5 km i přesto, že vám běh nic neříká. Jezdíte raději na kole nebo jste vodní živel? Pak natáhněte plavky a vzhůru do bazénu. Potřebujete kolegu na sport, jinak se nudíte a málo vydržíte? Zkuste přesvědčit přátele, člena rodiny nebo kolegy, ať se přidají. Pokud milujete procházky v přírodě, stačí i obyčejná chůze. Jakmile najdete, co vám vyhovuje, nebudete muset řešit výmluvy.

Poznejte své tělo

Ne každý má předpoklady, aby uběhl maraton, ani nejsme všichni stejně mrštní a hbití. Nesrovnávejte se s ostatními lidmi a raději poznejte své tělo. Každý má silné a slabé stránky někde jinde, hledejte tedy způsob pohybu, který vám bude nejvíce vyhovovat a netlačte se do něčeho, na co nestačí vaše fyzické předpoklady.

Nebuďte na sebe tolik přísní

Cvičte častěji než dosud, ale pomalu. Není třeba se nikam hnát, nikdo po vás nechce výkony vrcholových sportovců, kteří jedou hlavně na výsledky. Dejte svému tělu čas, aby si zvyklo na změnu. Po 6 týdnech, kdy budete pracovat na pevném základu, můžete zrychlit tempo nebo přidat sílu.

Pohyb pro celé tělo

Pokud si vyberete sport, ve kterém procvičíte celé tělo, uděláte nejlépe. Například během plavání zapojíte všechny svalové skupiny, zvláště pokud střídáte různé plavecké styly. Při bruslení zase posílíte nohy, hýždě i záda a břišní svaly. Rádi tancujete? Tanec je skvělý pro vaše motorické schopnosti a držení těla, ale také pro posílení svalů. Skákáním na trampolíně zase podpoříte rovnováhu, hbitost i flexibilitu celého těla.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl