Myšlenky na milovanou osobu mají blahodárné účinky na naše zdraví. Potlačí bolest, zbaví nás stresu i špatných návyků

Romantický vztah není pouze o lásce a štěstí, ale pomáhá dokonce i při potlačení bolesti a překonávání stresu. Důkazem je experiment, jehož se zúčastnilo 102 osob, které byly požádány ponořit jednu nohu do studené vody. Všem účastníkům se během výzkumu měřil krevní tlak a srdeční frekvence před, během a po experimentu. Ovšem tvořili tři různé skupiny – v první skupině seděla milovaná osoba s dobrovolníkem v místnosti během experimentu, ve druhé účastníci mysleli na svého partnera a ve třetí byli dobrovolníci požádáni, aby mysleli na svůj předchozí den. Výsledky poté ukázaly, že skupina lidí, jejichž partneři byli přítomni, měla nižší reaktivitu krevního tlaku během pokusu. Lidé, kteří mezitím na milovaného člověka mysleli, měli stejné reakce.

Při jiném výzkumu dospěli vědci k podobnému rozhodnutí, a sice že duševní nebo fyzická blízkost partnera pomáhá ženě snížit bolestivé pocity. Tohoto experimentu se zúčastnilo 39 mladých zdravých žen. Důvodem všech těchto vlivů je produkce oxytocinu, takzvaného hormonu štěstí, který má pozitivní vliv na duševní a fyzické zdraví člověka, normalizuje krevní tlak a snižuje bolestivé stavy.

Experti jsou přesvědčeni, že zdravý vztah a vzájemná láska mají na naše zdraví ještě pozitivnější účinky. Lidé ve vztahu mají menší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění a dokonce jsou stimulováni, aby se vzdali špatných návyků. Všichni moc dobře víme, že šťastný člověk vypadá krásnější, což má logické vysvětlení – při pohledu na milovaného člověka produkujeme adrenalin, který se uvolňuje do těla, zvyšuje tok krve do kůže a tím zlepšuje barvu pleti a vyhlazuje jemné vrásky.

Vědci také zaznamenali změny v mozku, kde se aktivuje oblast zodpovědná za pozornost, motivaci a paměť. Láska tedy člověku pomáhá rozvíjet kreativní myšlení, vstřebat velké množství nových informací a zvyšovat analytické dovednosti. Ovšem je třeba nezapomínat, že veškeré tyto pozitivní účinky platí tehdy, jste-li ve zdravém vztahu se správnou osobou.

Jaké pozitivní vlivy prožíváte ve vašem vztahu vy? Všimli jste si některých významných změn k lepšímu? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: nextfeed.com