Většina Čechů nemá tušení, co vlastně pije. Národem milovaná instantní káva pod drobnohledem

Miliony lidí po celém světě si nedokážou představit jediné ráno bez svého šálku kávy. Všichni jsme nejspíš někdy viděli nebo sami pracovali s instantní kávou. Napadlo vás ale někdy, jak se tento tmavý, jemný a lahodný prášek stal populární? Kdy se tento typ kávy objevil a odkud pochází? Pokud máte rádi instantní kávu, jistě vás podobné informace zajímají a budou pro vás zajímavé. A právě proto se na to dnes podíváme.

Počátky

Nejstarší údaje o instantní kávě pocházejí z Velké Británie kolem roku 1771, kdy byl tento lahodný nápoj vynalezen. První americký produkt se objevil až v roce 1853 a experimentální verze tohoto nápoje byla testována během občanské války. V roce 1890 David Strang z Invercargill na Novém Zélandu přišel s vlastní instantní kávou, kterou si nechal patentovat. V roce 1901 přišel muž jménem Sartori Kato v Japonsku s první úspěšnou technikou na výrobu stabilního práškového produktu. Šlo přitom o techniku, kterou původně vytvořil pro přípravu instantního čaje.

Výroba začala v Americe

Masová výroba tohoto úžasného produktu začala v Americe kolem roku 1910 Georgem Censtantem Louisem Washingtonem (jde jen o shodu jmen, s prezidentem Washingtonem neměl nic společného). Tento muž získal patent, nicméně ze strany zákazníků byl jeho produkt vnímán jako novinka s nepříjemnou chutí. Kolem roku 1938 se ovšem Nescafe stala nejoblíbenější značkou instantní kávy díky tomu, že dokázali přidat rozpustný sacharid, který zlepšil finální chuť.

Moderní přístup k výrobě

V současnosti je nejlepším a nejstabilnějším postupem pro zachování příjemné chuti tzv. lyofilizace, která se objevila až v 60. letech minulého století. Místo, kde se instantní káva uchytila nejvíce, byla armáda. Konzumace kofeinu na bitevním poli poskytovala vojákům vzpruhu, kterou nejvíce potřebovali během dlouhých a velmi náročných dnů. Populární byla již v první světové válce a vojáci jí říkali „Georgův pohár“.

Za druhé světové války byla oblíbená káva od G. Washington Coffee a Nescafe

Začaly se ale objevovat i další značky, které chtěly uspokojit poptávku na trhu, která se objevila. Jeden rok šla veškerá produkce z amerického závodu Nescafe (více než milion produktů) jen pro armádu. Je to neuvěřitelné, ale dokazuje to, že jim káva velmi pomáhala přežít jejich službu a zároveň jim zajisté také chutnala.

Jak je na tom instantní káva dnes?

V dnešní době je instantní káva na trhu stále velmi populární. Použít ji můžete nejen k přípravě lahodného a hřejivého nápoje, ale také v receptech na dezerty. V obchodě s potravinami uvidíte mnoho možností, příchutí a značek, které ji prodávají a stejně široký výběr najdete i v kavárnách, včetně velkých řetězců. Její popularita od první světové války tedy rozhodně neklesá, ale právě naopak. Stále je velmi oblíbená a miluje ji obrovské množství lidí po celém světě.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Madehow.com, Wikipedia.org