Naslouchejte volání o pomoc vašeho těla. Zdravotní neduhy, které značí špatnou kondici kardiovaskulárního systému

Existuje celá řada drobných příznaků, které mohou naznačovat srdeční obtíže. Je vhodné všem faktorům věnovat pozornost a nechat se vyšetřit svým ošetřujícím lékařem, který může doporučit návštěvu kardiologa. Jaké příznaky byste neměli přehlížet?

Spánková apnoe

Chrápání je obtěžující především pro okolí, ale značí velký problém, kdy se mozku nedostává nezbytné množství kyslíku, což zhoršuje jeho fungování. Cévy a srdce navíc pumpují větší množství krve, což zvyšuje riziko vyššího krevního tlaku, ale také vede k nepravidelnosti srdečního rytmu nebo ke vzniku mrtvice. V dnešní době lze spánkovou apnoi s úspěchem léčit a vyhnout se tak srdečnímu selhání, neváhejte proto kontaktovat svého lékaře.

Změny barvy kůže

Barevné změny na kůži značí potíže se špatným krevním oběhem, kterému se nedostává kyslík. Modrá nebo šedá barvy kůže na prstech na nohou je varováním před srdečním selháním nebo endokarditidou.

Menší síla v rukou

Ztráta síly v rukou? Menší síla v rukou znamená srdeční obtíže, tím spíše, když se jedná o náhlou ztrátu síly nebo je najednou těžké udržet předmět, u kterého to dříve bylo snadné.

Barevné vyrážky

Vyšší hladina triglyceridů v krvi může způsobovat vznik vyrážek žlutohnědé barvy v okolí prstů nebo v oblasti dolní části zad. Vyšší procento tuků v krvi hraje roli při kornatění cév a může vést ke vzniku cévní mozkové příhody i srdečního infarktu.

Tmavé skvrnky pod nehty

Tmavé skvrny pod nehty bez zjevného zranění? Tento stav naznačuje onemocnění zvané endokarditida, kdy dochází k zánětlivému onemocnění vnitřní výstelky srdce, srdečních chlopní, vlivem infekce.

Dušnost a dýchací obtíže

Zadýchávání, zvýšená dušnost nebo další dýchací obtíže při normálních aktivitách nebo zvýšené fyzické činnosti jsou jednoznačné znaky pro kardiovaskulární onemocnění. Jsou doprovodnými jevy srdečního selhání, výkyvů srdečního rytmu nebo srdečního infarktu. V každém případě je vhodné kontaktovat svého lékaře a domluvit si prohlídku. V případě, že dušnost provází i polohu vleže, je na místě vyhledat lékařskou první pomoc.

Otoky a tlak v nohou

Celou pracovní dobu na nohou? V takovém případě je jasné, že dochází k otokům nohou, obdobně jako v těhotenství. Zvýšené zavodnění organismu však může být také symptomem srdečního selhání nebo špatné cirkulace krve v dolních končetinách. Při akutních stavech se může jednat o krevní sraženinu, kdy je v ohrožení život daného jedince.

Únava a nedostatek energie

Projevem kardiovaskulárních obtíží nebo přímo srdečního selhání jsou pocity únavy, nedostatek energie nebo celkové vyčerpání. Celková únava organismu je varovným signálem, který značí nutnost návštěvy lékaře.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Onmed.gr, Clevelandclinic.org