Usnadněte a podpořte nepříjemnou léčbu aneb Na co všechno je třeba se připravit před chemoterapií

V případě rakoviny s největší pravděpodobností lékaři přistoupí k předepsání chemoterapie, která má za cíl zničit rakovinné buňky. Během chemoterapie však dochází také k likvidaci zdravých buněk. Mezi vedlejší účinky tak patří vypadávání vlasů nebo oslabení obranyschopnosti organismu, což může vést k dalším obtížím. Nejen z těchto důvodů je vhodné se na tento druh léčby řádně připravit, aby mohla být léčba úspěšná a snadněji zvládnutelná.

Porozumět znamená lépe zvládnout léčbu

Proč musí dojít k chemoterapii? Jaké jsou cíle a vedlejší účinky? Přesné porozumění všech aspektů chemoterapie usnadňuje léčbu, ale také znamená rychlejší uzdravení. Současně je vhodné seznámit se všemi okolnostmi nejbližší členy rodiny, aby mohli být adekvátní podporou v těžkých časech náročné léčby.

Stav ústní dutiny a nutnost adekvátní zubní péče

Před samotným započetím chemoterapie je vhodné stabilizovat stav ústní dutiny, protože vlivem oslabení imunitního systému může dojít ke vzniku vředů, potíží se zuby, ale také dásněmi. Před plánovanou chemoterapií je důležité dát do pořádku orální zdraví, aby nedošlo vlivem špatného stavu zubní péče k odložení samotné léčby rakoviny. Kromě běžných kazů a zánětů v ústní dutině je vhodné zajistit celkové ošetření, aby nedošlo ke zhoršení potíží.

Jak předcházet nežádoucím účinkům

Co by měl pacient udělat pro to, aby došlo ke snížení rizika nežádoucích účinků? Především je nutné veškeré kroky konzultovat s ošetřujícím onkologem, který doporučí další nebo alternativní možnosti, jak se vedlejším účinkům vyhnout. Někdy je možné volit léky na průjem nebo nevolnost, případně jiné prostředky pro zmírnění nežádoucích účinků zásadní chemoterapeutické léčby.

Plánovaný klid a možnost rekonvalescence

Schůzky, nabitý pracovní diář a společenské akce k tomu? Samozřejmě vždy záleží na daném jedinci, jak léčbu zvládne, ale vhodnější je trávit čas na nemocenské a nechat organismus dostatečně odpočinout. Pracovní diář je vhodné nechat volný pro případ, že dojde k nežádoucím vedlejším účinkům, stejně jako je vhodné se vyhýbat náročnému cestování nebo jiným těžkým fyzickým aktivitám.

Delegování úkolů

Chemoterapeutická léčba je náročné období, během kterého je vhodné zajistit plnohodnotnou náhradu při péči o domácnost nebo rodinu. Je dobré se domluvit se členy rodiny nebo si sjednat agenturu na úklid, hlídání dětí či pomoc v domácnosti.

Kvalitní a plnohodnotná strava

Při takto náročné léčbě je nutné myslet na doplnění energie a správných živin, proto si dopředu rozmyslete, jakým způsobem se budete stravovat. Navaříte si dopředu a jídlo zmrazíte? Nebo požádáte přátele, aby vám vypomohli? Mějte předem jasně daný plán, strava je v tomto těžkém období velmi důležitým bodem pro celkové uzdravení.

Příprava věcí na samotnou chemoterapii

Co si můžete vzít s sebou pro to, abyste se cítili lépe? Vzhledem k tomu, že jednotlivé aplikace léků mohou trvat dlouho, je dobré si připravit věci nebo činnosti na zabavení. Může se jednat o oblíbený pohodlný polštář pro možnost spánku, ale také hudbu nebo filmy. Vhodné jsou různé aplikace s podcasty. Nezapomeňte si zabalit chrániče sluchu, abyste nebyli rušeni okolím, pomůže také maska na oči. Oblíbené jsou různé knihy, křížovky, osmisměrky nebo hlavolamy. Je možné si s sebou vzít přenosný notebook, tablet, vhodné je přibalit oblíbenou svačinu a dostatek tekutin.

Připravte domácnost

Asi poslední věc, kterou chcete při náročné léčbě dělat je nakupovat zásoby do ledničky nebo uklízet. Připravte proto svou domácnost tak, abyste se o nic nemuseli starat po příchodu z nemocnice domů.

Po samotné chemoterapii

Co pomůže po chemoterapeutické léčbě? Rozhodně dostatečný pitný režim, který umožní tělu metabolizovat vstřebávané léky. Je vhodné se vyvarovat společenskému kontaktu, používat při setkání s ostatními lidmi roušku. Samozřejmostí je časté mytí rukou. Během chemoterapeutické terapie je oslabený imunitní systém, navíc dochází k vedlejším účinkům, které mohou ovlivnit celkový zdravotní stav. Nebojte se kontaktovat proto poradenské centrum, skupiny nebo odborné či terapeutické organizace, které se daným druhem rakoviny zabývají a kde se můžete zeptat na další rady nebo získáte podporu ve vašem procesu uzdravování.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com