Naučte se pomocí těchto jednoduchých cviků usnout za pár minut a zbavte se tak tíživého stresu, který negativně ovlivňuje kvalitu spánku

Takzvanou generaci Y vystihují slova jako technicky zdatní, kulturně smýšlející, podřízení a duchovní, ale ne náboženští. Nedávno se k takové charakteristice přidala další dvě slova – vystresovaní a nevyspalí. Spojitost mezi stresem a spánkovou deprivací se stává stále více zřejmou a několik miliónů lidí tak bojuje s nespavostí.

Podle americké studie se více než 50% lidí v průběhu měsíce probudilo alespoň jednou za noc kvůli stresu. Proč tedy stres tolik ovlivňuje náš spánek? Stres je obecně uznáván jako reakce organismu na případné škodlivé situace, které mohou být skutečné nebo si je pouze představujeme. Ačkoli se příznaky stresu liší člověk od člověka, obecné reakce na stres zahrnují zrychlené dýchání, zaťaté svaly, vysoký krevní tlak a zvýšenou srdeční frekvenci.

Mnoho vystresovaných lidí trpí tedy problémy s usínáním, protože nejvíce cítí váhu všech těchto příznaků v noci. Řešením jsou vědomé dýchací praktiky, s kterými jsou většinou nejvíce obeznámeni jogíny a lidé zabývající se východními relaxačními metodami.

Cvičení 4 -7 – 8

Málo známá dýchací technika 4 – 7 – 8 je neuvěřitelně jednoduchá, zabere vám velmi málo času a lze ji provádět naprosto všude.

  • Umístěte špičku jazyka na hřbet přímo nad horní přední zuby a držte ho tam po celou dobu cvičení.
  • Úplně vydechněte ústy.
  • Zavřete ústa a pomalu se nadechujte nosem, zatímco v hlavě počítáte do čtyř.
  • Zadržte dech a napočítejte v duchu do sedmi.
  • Zcela vydechujte ústy a počítejte do osmi.
  • Takto vypadá jeden celý cyklus. Opakujte stejný proces 3x.

Vždy myslete na to, že se musíte nadechovat nosem a vydechovat ústy. A proč 4, 7 a 8 vteřin? Čtyři vteřiny při nádechu zabrání užívat více kyslíku než je třeba, sedm vteřin stačí, aby kyslík důkladně pronikl do krevního oběhu a osm vteřin při výdechu zpomaluje srdeční frekvenci a uvolňuje větší množství oxidu uhličitého z plic. Někteří usnou tak rychle, že ani nestačí dokončit celý proces opakování. Cvičení má také pozitivní účinky, pokud je prováděno po celý den v době stresu, vzteku, viny, frustrace nebo vnitřního napětí. Metoda vám také může pomoci od bolesti hlavy, rozrušení, zhoršených poznávacích schopností, nárůstu hmotnosti nebo dokonce i srdečních onemocnění, která mohou vyplynout ze spánkové deprivace.

Jak se vám dnešní článek líbil? Nezapomeňte jej sdílet mezi přáteli, aby se i oni příjemně a plnohodnotně vyspali. Máte i vy nějaké zaručené recepty, jak rychle usnout?

Zdroj: time.com