Návštěvu zubaře neodkládejte. Důsledky zánětu dásní mohou ohrozit váš život

Každé ráno a večer provádíme stejný rituál – důkladně si nahoře, dole, vpředu a vzadu čistíme zuby. Přesto opomíjíme jednu důležitou věc – naše dásně. Pokud necháváte během čištění zubů dásně nedotčené, může to pro vaše zdraví představovat jistá nebezpečí.

Vysoký krevní tlak

Asi 30 – 45 procent světové populace trpí vysokým krevním tlakem, který je hlavní příčinou kardiovaskulárních onemocnění. Odhaduje se, že 50% světové populace je postiženo špatnou péčí o dásně a vědci již dlouho předpokládají, že by mohla existovat souvislost mezi vysokým krevním tlakem a onemocněním dásní.

Rizika

Britští vědci zkoumali hladiny krevního tlaku u několika testovaných osob. Výsledky odhalily, že průměrný krevní tlak byl o 4,5 mmHg vyšší u pacientů s onemocněním dásní než u jedinců bez onemocnění dásní. Průměrné zvýšení krevního tlaku o 5 mmHg souvisí s 25% zvýšeným rizikem úmrtí na srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.

Jak proti zánětu dásní bojovat?

Hlavní příčinou zánětu dásní je tvorba zubního plaku a jeho hromadění. Ten vzniká především kvůli výskytu škodlivých bakterií v ústní dutině. Na zubní plak je nejlepší používat zubní pasty, které obsahují aminfluorid a fluorid cínatý, jež neutralizují zbytky bakterií v ústech. Dásně se tak mohou lépe regenerovat.

Obrázky: Pixabay