Nebezpečné pokojové rostliny, které by se vaší domácnosti měly raději vyhnout

Díky pokojovým rostlinám přivádíme do naší domácnosti více kyslíku, čerstvého vzduchu a zároveň i nádech přírody. Aby našemu organismu byly květiny ku prospěchu, je třeba si správně vybírat a vyhnout se rostlinám, které pro nás mohou být jedovaté a nebezpečné. Některé z nich totiž mohou uvolňovat toxiny škodlivé pro naše zdraví. Až si budete vybírat pokojové rostliny do své domácnosti, vyhněte se následujícím, zvláště, máte-li doma děti nebo zvířata.

Drakovec obecný

Drakovec obecný je jedna z rostlin s nejjedovatějšími květy. Ale není se co divit, že dokáže přitáhnout tolik pozornosti, má krásné červenooranžové plody.

Filodendron

Rostlina větších rozměrů se vzorovanými listy je velice nebezpečná, vstoupí-li do gastrointestinálního traktu. Obsahuje oxalát vápenatý (šťavelan vápenatý), který může způsobit pocity pálení v ústní dutině a dráždí hrdlo a sliznici žaludku. Ve vážných případech otravy může vyvolat křeče, ztrátu vědomí nebo dokonce i smrt.

Hortenzie

Hortenzie je velice populární pokojovou rostlinou především díky svému krásnému zbarvení. Ale nezapomínejte na nebezpečnou látku, podobnou kyanidu, obsaženou v jejích listech.

Šalvěj

Nenechte se šalvějí zmást, je to narkotikum! Obsahuje salvinorin, sloučeninu, která může způsobit halucinogenní záchvaty a pomatení.

Rulík zlomocný

Může být použit jako součást homeopatických léčiv v opravdu malých dávkách. Nedoporučuje se však pěstovat doma, jelikož obsahuje vysoce toxické alkaloidy. Například ve starověku byl rulík používán jako jed.