Nebraňte se pláči. Slzy detoxikují tělo a zlepšují ostrost vidění

Pláč je obvykle spojován s negativními emocemi, občas také s pocity radosti nebo dojetím. Dle psychologů je pláč dobrý pro naši duši, především díky tomu, že si můžeme ulevit, vypustit nahromaděné napětí a vše odplavit ven. Pláč má ovšem jistá pozitiva, i pokud jde o fyzické zdraví člověka, a zde je několik z nich.

Detoxikuje

Slzy v důsledku stresujícího, zoufalého pláče obsahují více toxinů než pláč, který vzniká například při krájení cibule. Slzami odplavujete škodlivé látky ze slzných kanálků.

Zlepšuje zrak

Jakmile se nám dostane cizí předmět do oka, například prach, smítko nebo řasa, naše oči začnou téměř okamžitě produkovat slzy, které vypláchnout látky, jež přišly do kontaktu s očima. Slzy udržují oči vlhké a to je velice důležité pro ostré vidění.

Snižuje stres

Na stres nebo nervozitu tělo často reaguje pláčem, aby uvolnilo nahromaděné napětí. Děje se to tak téměř vždy.

Je baktericidní

V slzách je přítomna bílkovina zvaná lysozym. Dokáže pohltit bakterie, které se drží na povrchu oka a prostřednictvím slz je vyplavit.

Zlepšuje pohodu

Po vydatném pláči se většinou začneme usmívat, protože jak se dle studií ukázalo, slzy uvolňují hormony štěstí, endorfiny, což nám přivádí pocity radosti.

Brání nachlazení

Vyplavení bakterií skrze slzy je dobré z toho důvodu, že se nevytváří škodlivé chemické prostředí pro vývoj některých onemocnění, jako je například nachlazení.

Obrázky: Freepik